Fifka i żulik, czyli łódzka kuchnia domowa

1126
Wśród nich są oczywiście zalewajka i prażoki, ale także szczawiowa, żulik, chałka, czy płucka. Kuchnia tania i prosta, a potrawy takie jakie jadano dawniej w robotniczej Łodzi.

Książka została wspaniale uzupełniona fotografiami autorstwa Damiana Kruhelskiego.  Zapraszamy do lektury i odkrywania dawnych łódzkich smaków!

 
 

 
 Ze wstępu do książki:

Gotuję bo lubię, jem bo mi smakuje, uwielbiam, gdy w domu pachnie ciastem drożdżowym, gdy moje dzieci wołają, żeby im ugotować kaszę mannę czy owsiankę, gdy Rodzice wpadają na czerninę. Właśnie dla takich chwil warto się starać i gotować tak, aby naszym najbliższym smakowało. Domowe jedzenie scala ludzi, łączy rodzinę i buduje więzi.

W książce prezentuję przepisy, które towarzyszą mi od wczesnego dzieciństwa, a które początek mają gdzieś w dalekiej przeszłości, kiedy Łódź była zaledwie małym miasteczkiem. Piszę o smakach i aromatach, które przekazały mi moje Prababcie, Babcie i Mama.

Poszukując łódzkich dań, podczas analizy literatury oraz licznych rozmów z łodzianami, wyodrębniłam pewien zbiór charakterystycznych dla regionu potraw. Wśród nich zalewajka, zupa wiśniowa z ziemniakami, dudki, serduszka czy prażoki są dość często kojarzone z Łodzią. Wierzę, że przepisyzawarte w tej książce w pewnym stopniu oddają specyfikę domowych posiłków nie tylko mojej kuchni, ale również wielu Łodzian.

 
O Stowarzyszeniu

Stowarzyszenie Centrum Inicjatyw na rzecz Rozwoju „Regio” to organizacja łódzka. Działamy na różnych polach zawodowych, przede wszystkim w obszarze kultury i turystyki. Tym co nas łączy, jest pasja przy podejmowaniu tematów związanych z Łodzią i regionem łódzkim. O tym, jak mocno ten obszar jest obecny w realizowanych przez nas projektach, możecie się Państwo przekonać oglądając podstrony „Co zrobiliśmy” oraz „Publikacje”.

Osoby, firmy i instytucje zainteresowane współpracą z nami zachęcamy do zajrzenia na podstronę „Oferta”. Tych, którzy nam już zaufali, odnaleźć można w dziale „Referencje”.

Miłośników Łodzi zachęcamy do zapoznania się z wydanymi przez nasze stowarzyszenie książkami: „Stawkowym przewodnikiem filmowym„, „Odkryj Łódź„, „Przewodnikiem po filmowej Łodzi” oraz „Podwórkami Piotrkowskiej”. A jeżeli ktoś z Państwa ma ciekawy pomysł na własną książkę, niekoniecznie na temat Łodzi, zapraszamy do kontaktu. Być może uda nam się nawiązać współpracę.