Niebieski Mikołaj

99
8 grudnia policjanci wraz z naczelnikiem Wydziału Ruchu Drogowego podinsp. Wojciechem Młodzikiem i przedstawicielami Piotrkowskiego Word-u p. Michałem Kędziorą i Karoliną Kacperczyk odwiedzali przedszkola i szkoły w Tomaszowie Maz. i powiecie tomaszowskim m. in na Osiedlu Niewiadów i w Nowym Glinniku. Podczas spotkań z dziećmi policjanci podkreślali jak ważna rolę odgrywają odblaskowe elementy ubioru. Podczas swojej wizyty Mikołaj w którego wcielili się Naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego i przedstawiciel WORD przeprowadzali wśród dzieci konkursy z wiedzy o bezpieczeństwie oraz obdarowywał najmłodszych m. in. słodyczami i odblaskami, które były zakupione przez WORD.
 

 
To nie jedyna policyjna akcja mikołajkowa, która została zorganizowana tego dnia. W trosce o bezpieczeństwo dzieci, tomaszowscy policjanci wraz z przedstawicielem jednej z firm produkującej foteliki samochodowe sprawdzili, czy rodzice przewożą swoje pociechy w fotelikach oraz czy foteliki są prawidłowo zamontowane. Akcja została przeprowadzona przy przedszkolu na ulicy Jałowcowej. Wielu rodziców skorzystało z darmowej porady dotyczącej montażu fotelika.
  

 
Podczas akcji funkcjonariusze stwierdzili w tym zakresie wiele nieprawidłowości, dzieci przewożone były w źle zamontowanych fotelikach, wielu z nich korzystało z fotelików, z których już dawno wyrosło, niestety zdarzały się również przypadki, że dzieci były przywożone bez fotelików.
 
W czasie akcji mundurowi przypominali przepisy, które jasno określają zasady przewozu dzieci. "W pojeździe samochodowym wyposażonym w pasy bezpieczeństwa dziecko w wieku do 12 lat, nie przekraczające 150 cm wzrostu, przewozi się w foteliku ochronnym lub innym urządzeniu przystosowanym do przewożenia dzieci, odpowiadającym wadze i wzrostowi dziecka oraz właściwym warunkom technicznym". Ten sam artykuł w mówi o zakazie "przewożenia w foteliku ochronnym dziecka siedzącego tyłem do kierunku jazdy na przednim siedzeniu pojazdu samochodowego wyposażonego w poduszkę powietrzną dla pasażera" oraz zakazuje "przewożenia, poza specjalnym fotelikiem ochronnym dziecka w wieku do 12 lat na przednim siedzeniu pojazdu samochodowego".
 
Zgodnie z taryfikatorem, kierowcom i pasażerom, którzy podróżują samochodem bez zapiętych pasów bezpieczeństwa, grozi mandat karny w wysokości 100 zł oraz 2 lub 4 punkty karne. Natomiast przewożenie dzieci bez fotelika ochronnego zagrożone jest 150 zł mandatem i 6 punktami. Tym razem osoby u których stwierdzone zostały naruszenia dotyczące bezpiecznego przewożenia dzieci otrzymały pouczenia i zobowiązały się do bezpiecznego przewożenia swoich pociech.