Otwarcie nowej wystawy czasowej w Skansenie Rzeki Pilicy

391
Autor, z zawodu prawnik, a z wielkiej pasji – artysta fotografik, na co dzień mieszka w Berlinie i jest stypendystą Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej. Fotografią zajmuje się od 1974 roku i ma na koncie wystawy w kilku krajach Europy. Wystawa tego artysty, otwarta w Skansenie Rzeki Pilicy w dniu 10 kwietnia 2015 roku, miała swoją premierę w sierpniu 2014 roku w Instytucie Polskim w Monachium.
 
Na ekspozycję składa się 30 wielkoformatowych zdjęć miejsc bitew z okresu I w. św. na ziemiach polskich, sfotografowanych po stu latach. Część  z nich wiąże się ze słynną Operacją Łódzką. Ukazują one w przejmujący sposób tragizm tych walk i bolesną świadomość nieuniknionego czasu, a zarazem fascynację autora pięknem polskiego krajobrazu.
 
Z tymi obrazami znakomicie koresponduje kilkadziesiąt okazów tzw. sztuki okopowej z okresu Wielkiej Wojny, pochodzących ze zbiorów Skansenu Rzeki Pilicy. Posiada on obecnie największą w Polsce, liczącą ponad 1.200 eksponatów, kolekcję żołnierskich dzieł, tworzonych częstokroć w warunkach frontowych. Wiele z nich porusza do głębi  swoją pokojową i religijną symboliką.   
 
Wernisaż wystawy został połączony również z prezentacją szpitala polowego z okresu I w.św. wraz z inscenizacją w wykonaniu GRH Strzelcy im. 31 Pułku z Mszczonowa i GRH „Żelazny Orzeł” z Łodzi.
 
Wystawa będzie czynna do końca czerwca 2015 roku.