Na ostatni guzik, czyli książka, która powstała na wyjątkową rocznicę

734
Jak pełniej je przeżyć? Na te i inne nurtujące pytania ciekawskich odpowiada ksiądz Jan Twardowski w swojej najnowszej książce opracowanej przez Aleksandrę Iwanowską.
Poeta w charakterystyczny dla siebie żartobliwy sposób uczy najmłodszych, jakie daty, dni i rocznice są ważne. Ks. Twardowski wyjaśnia swoim najmłodszym przyjaciołom tajemnice ważnych świąt, przybliża sylwetki patronów i innych ważnych postaci, ale przede wszystkim pokazuje co ważne, piękne i wartościowe. Niczym prawdziwy detektyw pomoże rozwikłać zagadkę kolęd, których teksty znają wszyscy, choć nikt się ich nie uczył. Jako wychowawca przypomni o czym pamiętać podczas wakacji lub ferii, aby był to czas owocnych niezapomnianych wrażeń.
Teksty zebrane w książce tworzą serdeczną, mądrą opowieść – taką, która trafia zarówno do dzieci, jak i do dorosłych; taką, która i przygotowuje do świąt,  i przypomina o ważnych rocznicach, ale też otwiera oczy na otaczający świat, uczy wrażliwości i dobroci. Bo – jak przekonuje „Jan od Biedronki” – „Kto patrzy na świat, widzi tyle cudów na każdym kroku”. Jednym zdaniem książka pomaga przygotować się do ważnych dni całego roku i „zapiąć wszystko na ostatni guzik…”
Na pierwszą Komunię i na imieniny
To piękne kolorowo ilustrowane wydanie z okazji 100-lecia urodzin poety, podpowiadające jak świętować, będzie idealnym prezentem urodzinowym, imieninowym oraz wspaniałą pamiątką pierwszokomunijną. Na ostatni guzik to doskonała lektura dla całej rodziny. Najmłodsi znajdą
w nim niezwykły kalendarz, pełen niecodziennych, pogodnych i poetyckich myśli. Dla dorosłych będzie to podróż do czasów dzieciństwa i spojrzenia znów na świat oczyma dziecka. Ta książka zapoczątkuje w najmłodszych chęć i radość poznawania świata, dostarczając wielu niezapomnianych chwil.

Niezwykła rocznica

Rok 2015 został ogłoszony – Rokiem ks. Jana Twardowskiego z powodu przypadającej setnej rocznicy urodzin poety.  Wydawnictwo Świętego Wojciecha postanowiło uczcić to wyjątkowe wydarzenie publikacją dwóch nowych książek poety: „Na ostatni guzik” i „Wszystko darowane”. Inicjatywa ta wpisuje się w koordynowany przez Społeczny Komitet Obchodów Jubileusz 100-lecia urodzin ks. Jana Twardowskiego, którego celem jest refleksja na twórczością poety oraz poszukiwanie autentyzmu świata i przywracanie wartości słowom. Pełny program uroczystości rocznicowych na www.slowozabieraglos.pl.

O autorze:

Jan Twardowski (1915-2006), ksiądz katolicki, poeta, kaznodzieja. Debiutował w 1932 r. na łamach pisma młodzieży szkolnej „Kuźnia Młodych”, którego był współredaktorem (1933-35). Pierwszy tomik wierszy (Powrót Andersena) opublikował w 1937 r. W latach dziewięćdziesiątych minionego wieku  znalazł się u szczytu poczytności i należy do czołówki poetów polskich. Różnorodne gatunkowo książki prozatorskie (rozważania, myśli, felietony, aforyzmy, opowiadania dla dzieci) kreują bogaty wizerunek myśliciela, filozofa, przewodnika duchowego i wybitnego kaznodziei.

Otrzymał: nagrody, m.in.: im. Brata Alberta (1978), polskiego Pen Clubu im. Roberta Gravesa (1980), Fundacji Alfreda Jurzykowskiego (Nowy Jork za 1985), im. Władysława i Nelli Turzańskich (Toronto 1995), Ministra Kultury i Sztuki (1997), Miasta Stołecznego Warszawy (1999), wydawców katolickich „Feniks” (1999), Ikar 2000, „Totus”, zwany „katolickim Noblem” (za 2001); Rady Miasta Stołecznego Warszawy (2005); Marszałka Województwa Mazowieckiego (2005); tytuły, m.in: Kawalera Orderu Uśmiechu (1996), doktora honoris causaKUL (1999); honorowego prałata Jego Świątobliwości (2003); medale, ordery, krzyże, m.in: Medal im. Janusz Korczaka (1980), Order „Polonia Mater Nostra Est” (1999), Medal Senatu Rzeczypospolitej (2000), Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski (2006 pośmiertnie).