Bezpieczeństwo w długi weekend

457
Nadal główną przyczyną wypadków jest wymuszenie pierwszeństwa, nieprawidłowe wyprzedzanie i nadmierna prędkość natomiast w przypadku tzw. niechronionych uczestników nieostrożne wejście na jezdnię przed jadący pojazd jak również przechodzenie w miejscu niedozwolonym i na czerwonym świetle.

Policyjne kontrole będą koncentrowały się na wyjazdach i powrotach.  W ruch pójdą wszystkie specjalistyczne urządzenia oraz pojazdy wyposażone w wideorejestratory. Funkcjonariusze szczególną uwagę będą zwracać na korzystanie z pasów bezpieczeństwa oraz na przewożenie dzieci zgodnie z obowiązującymi przepisami. W ramach tych weekendowych działań zaplanowano także akcje „trzeźwe poranki” ukierunkowane na eliminowanie z ruchu kierowców znajdujących się pod wpływem alkoholu.
Oto kilka prostych rad, które pomogą nam bezpiecznie dojechać do celu:
* Przed wyjazdem w dłuższą podróż każdy kierowca powinien sprawdzić stan techniczny swojego auta. Trzeba skontrolować poziom płynów w silniku: płynu spryskiwaczy, chłodniczego i oleju. Ważne, aby wszystkie żarówki i światła w aucie były sprawne – dobrze jest mieć w zapasie żarówki, które w razie potrzeby można od razu wymienić.
* Kierowca przed jazdą powinien być wypoczęty i trzeźwy. Wsiadanie za kierownicę po alkoholu jest skrajnie nieodpowiedzialne. Nawet niewielka ilość alkoholu we krwi obniża koncentrację i refleks. Dla nietrzeźwych za kółkiem nie będzie żadnej taryfy ulgowej – policjanci z całą surowością będą karać tych, którzy prowadzili auto na podwójnym gazie.
* Pokonując długie dystanse, postarajmy się robić postoje – wyjdźmy z auta, rozprostujmy nogi, zaczerpnijmy świeżego powietrza, czy po prostu napijmy się kawy.
* Każda osoba w samochodzie musi mieć zapięte pasy bezpieczeństwa, a dzieci muszą być przewożone w specjalnych fotelikach. Pasy zostały wymyślone aby ratować życie, dlatego nie należy lekceważyć obowiązku jeżdżenia w nich.
Przypominamy o ograniczeniach w ruchu pojazdów ciężarowych  o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 12 ton, z wyłączeniem autobusów. 3 czerwca 2015 roku taki zakaz obowiązuje w godzinach 18.00-22.00, natomiast 4 czerwca 2015 roku w Boże Ciało w godzinach 8.00-22.00.

W ubiegłym roku weekend Boże Ciało 2014 trwał od 18 czerwca do 22 czerwca 2014 roku. W tym czasie na terenie województwa łódzkiego doszło do 43 wypadków drogowych, w których zginęły 4 osoby a 48 zostało rannych. Policjanci interweniowali przy 254 kolizjach. Wykluczyli z ruchu 182 kierujących pod wpływem alkoholu.