Spotkanie z historią

878
Jego organizatorami byli:  Dzielnicowy Ośrodek Kultury w Tomaszowie Maz., Archiwum Państwowe w Piotrkowie Tryb. Oddział w Tomaszowie Maz., Polskie Towarzystwo Historyczne Odział Łódzki oraz Stowarzyszenie Historyczno – Kulturalne "Dla Białobrzegów".
 
Wykład edukacyjny dotyczący historii parafii, dzielnicy Białobrzegi był adresowany do uczniów gimnazjum ZS nr 8 w Tomaszowie Maz. oraz do mieszkańców 610 – letniej dzielnicy, jak również wszystkich tomaszowian zainteresowanych historią Białobrzegów. Przybyłych gości powitała Anna Zwardoń, dyrektor DOK, która zaprosiła młodzież i dorosłych w podróż w czasie po Białobrzegach.
 
Program spotkania obejmował prelekcję ks. prof. UWM w Olsztynie dr. hab. Mieczysława Różańskiego – "Kościelne dzieje Białobrzegów". Duchowny związany przez wiele lat z Parafią Świętego Antoniego Padewskiego, Świętego Stanisława Biskupa i Męczennika oraz Matki Boskiej Różańcowej w naszym mieście nazwał swoje wystąpienie gawędą historyczną. Nie zabrakło też anegdot o życiu Św. Marcina. Ciekawość młodzieży wzbudziła wzmianka o tabliczkach woskowych, na których w XVI wieku pisano zamiast na papierze, który w tamtych czasach był materiałem deficytowym. Oczami wyobraźni młode pokolenie za sprawą prelekcji kapłana – historyka przeniosło się również do wnętrza zabytkowego kościółka św. Marcina w Białobrzegach do XIX wieku. Profesor nadzwyczajny UWM opowiedział również o nowej murowanej świątyni z 1985 r., która do dziś pełni rolę kościoła parafialnego. Gimnazjaliści usłyszeli też prelekcję ks. prof. UKSW w Warszawie dr. hab. Waldemara Glińskiego, której tematem było życie wybitnej postaci rodem z Białobrzegów: „Marcin Białobrzeski (ok. 1500 – 1586). Zarys biografii". Niestety znany z wystąpień naukowych w telewizji TVP Polonia kapłan z powodu licznych obowiązków zawodowych tego dnia do DOK-u nie dotarł. Jego pracę usłyszeli gimnazjaliści z ust mgr. Michała  Ordaka, pracownika Archiwum Państwowego w Piotrkowie Maz. w Oddziale Tomaszowskim. Dzięki temu wystąpieniu gimnazjaliści dowiedzieli się, że Marcin Białobrzeski, biskup kamieniecki pozostawił po sobie dziewiętnaście dzieł, z których największym było "Postilla Orthodoxa".
 

 
Miłym akcentem "Spotkania z historią" był pokaz multimedialny "Historia Białobrzegów" w wykonaniu samych uczniów ZS nr 8 w Tomaszowie Maz. pod kierunkiem pani Doroty Wieczorek, pedagoga szkolnego. Nastoletnia publiczność ciepło przyjęła wystąpienie swoich rówieśników: Arkadiusza Świtkowskiego, Jakuba Krzysztofika i Szymona Gawędy. Klamrą zamykającą nietuzinkową lekcję historii było wystąpienie historyka-regionalisty, archiwisty, dr. nauk humanistycznych, kierownika Archiwum Państwowego w Tomaszowie Mazowieckim, prezesa Koła PTH w Tomaszowie Mazowieckim – Andrzeja Wróbla. Autor licznych prac naukowych dotyczących historii i archiwistyki zachęcił zebranych do obejrzenia wystawy materiałów archiwalnych z zasobu Oddziału Archiwum Państwowego w Tomaszowie Maz. Nad całokształtem spotkania czuwał też mgr Maciej Hubka, pracownik pracownika Archiwum Państwowego w Piotrkowie Maz. Oddziału Tomaszowskiego jak również pracownicy Dzielnicowego Ośrodka Kultury.