Gra planszowa o historii Zduńskiej Woli

812
Już od października 2014 roku raz w tygodniu w siedzibie muzeum spotykają się: Aleksandra Makowska, Igor Wiśniewski oraz Szymon Bartos i wspólnie tworzą grę planszową o historii miasta. Gry planszowe są obecnie bardzo popularnymi materiałami promocyjnymi, które ucząc historii są też doskonałą formą rozrywki.

Gra, chociaż bazuje na popularnej „planszówce” jaką jest Eurobusiness, będzie miała zupełnie inny przebieg oraz zasady.

Przede wszystkim składać się będzie z 4 etapów: Początki Założenia Miasta, Rozwój Przemysłu, II Wojna Światowa oraz Współczesność.

 

 
Zawodnik będzie miał do pokonania ok. 40 pól, na których czekają go zarówno możliwości inwestycji, wydarzenia związane z historią miasta oraz wiele innych zadań. Każde z pól będzie zmieniało swoją funkcję zależnie od etapu historycznego. Tak na przykład fabryka Hillego w kolejnych etapach zmieni się w fabrykę Wiślicki, Rozen i Getzow, podczas wydarzeń wojennych spłonie, by we współczesności stać się bazą PKS'u, która w latach osiemdziesiątych była ważnym punktem dla zduńskowolskiej Solidarności.
Wygrywanym nie będzie ten, kto zdobędzie najwięcej Zdunów (czyli pieniędzy), lecz ten kto zdobędzie najwięcej punktów rozwoju.

Urząd Miasta Zduńska Wola finansuje wydrukowanie gry, a wspólne rozgrywki dla mieszkańców planujemy podczas obchodów nadania praw miejskich Zduńskiej Woli w październiku 2015 roku.

Teskt i fot. Gabriela Górska, Muzeum Historii Miasta Zduńska Woli