Tajemnicza Czarnogóra

740

Czarnogóra to dosyć młode państwo, które powstało zaledwie w 2006 roku po odłączeniu się od Serbii. To bardzo atrakcyjny region, który nie został jeszcze do końca odkryty. Turystyka nie rozwinęła się jeszcze w pełni, ale nie zawsze musi to stanowić problem. Wprawdzie powierzchnia tego kraju jest bardzo mała, ale może on poszczycić się ogromną ilością zabytków, z których wiele znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa Kultury i Przyrody UNESCO. To nie jedyny powód, dla którego wczasy w Czarnogórze to dobry pomysł.


Plażowanie


Ze względu na swoje położenie w Południowej Europie, na Wybrzeżu Adriatyku Czarnogóra może pochwalić się bardzo przyjaznym klimatem, wręcz idealnym na wakacyjne wojaże. Słońce świeci tu przez prawie 240 dni rocznie, a sezon morskich kąpieli trwa przez ponad 180 dni. Szczyt sezonu przypada na miesiące lipiec i sierpień, ale ten piękny kraj warto odwiedzić również w maju, czerwcu lub wrześniu. Okres wakacyjny zadowoli osoby lubiące upały i długie wylegiwanie się na plażach. W pozostałych miesiącach ładna, ciepła pogoda pozwoli na spokojne zwiedzanie licznych zabytków. Czarnogóra może śmiało konkurować z Hiszpanią lub Grecją o miano posiadacza najpiękniejszych plaż w Europie. Do najczęściej odwiedzanych należą : Jaz, Slovenska Plaza, Valdanos czy Ada Bojana. Wybrzeże Adriatyku w tej części Europy pełne jest małych zatoczek i malowniczych, długich plaż, które zachwycą nawet najbardziej wymagających plażowiczów.


Zabytki i główne atrakcje turystyczne


Czarnogóra jest niewielkim państwem, ale na jego terenie znajduje się mnóstwo średniowiecznych miasteczek, które zapierają dech w piersiach. Wiele z nich posiada przepiękne warte zobaczenia starówki. Jedną z nich jest stare miasto w Budvie często określane „Dubrownikiem w miniaturze”. Jego punktem centralnym są trzy zabytkowe kościoły wraz z muzeum i otaczającymi miasto murami. Warty zobaczenia jest również Stari Bar czyli ruiny miasta znajdujące się u podnóża masywu górskiego Rumija oraz stare miasto Kotor, które jest najlepiej zachowanym średniowiecznym zespołem miejskim wpisanym na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Poza licznymi zabytkami znajdującymi się w miastach Czarnogóra ma do zaoferowania również przepiękne obszary naturalne. Jednym z nich jest Durmitorski Park Narodowy. Na jego terenie znajduje się aż osiemnaście jezior wysokogórskich oraz bardzo znany, drugi pod względem wielkości na świecie, Kanion Tara.


Atrakcyjne ceny


Ze względu na niezbyt dużą ilość turystów i jeszcze nie do końca rozwinięty sektor turystyczny, Czarnogóra może zaoferować potencjalnym gościom niższe ceny niż w innych rejonach Europy. Wprawdzie mogą pojawić się pewne problemy z dojazdem do niektórych miejscowości, ponieważ niewiele biur podróży, posiada ofertę gwarantującą loty bezpośrednie do Czarnogóry. W większości przypadków podróż samolotem wymaga przesiadki. Dlatego też warto zastanowić się czy nie lepiej wybrać opcje podróży autokarem, który dojedzie bezpośrednio do wybranej przez nas miejscowości.


Wczasy w Czarnogórze mogą okazać się strzałem w przysłowiową 10-tkę jeżeli lubimy niezatłoczone miejsca, nie do końca poznane przez turystów. Przepiękne plaże i malownicze miasteczka z zabudową pamiętającą średniowiecze zagwarantują wspaniały wypoczynek
i niezapomniane wrażenia.