Seniorzy Na Topie – „PRZEZ ŻOŁĄDEK DO… INTEGRACJI”

434
Dzięki zdobytym środkom mogą zrealizować  projekt "PRZEZ ŻOŁĄDEK DO… INTEGRACJI!", który stanowi wspaniałą podróż w świat zdrowej, dietetycznej i dopasowanej do potrzeb osób w wieku 60+ kuchni.
W ramach projektu przewidziano trzy działania warsztatowe dla seniorów w siedzibie Dzielnicowego Ośrodka Kultury przy Gminnej 37/39 w Tomaszowie Mazowieckim.
18 września 2015 – godz.17.00 – „Zatrzymaj lato w słoiku, czyli peklujemy, marynujemy, dekorujemy” – spotkanie o tematyce żywieniowo-kulinarnej. Wspaniała okazja do zaprezentowania swoich przetworów, wymiany doświadczeń i sprawdzonych przepisów, które zostaną spisane i wydrukowane w formie broszurki. Uczestnicy warsztatów nauczą się, jak w ciekawy sposób dekorować i opisywać przygotowane słoiki z przetworami. Warsztaty z zakresu dekorowania poprowadzą instruktorzy Dzielnicowego Ośrodka Kultury.
25 września 2015, godz. 17.00 – „Dietetycznie i estetycznie” – spotkanie z dietetykiem, podczas którego zostanie przedstawiona tematyka żywienia w wieku senioralnym, wskazanie produktów żywieniowych dla tej grupy wiekowej. To także możliwość zaprezentowania przepisów oraz wymiany własnych pomysłów na ciekawe sałatki i lekkie potrawy. Warsztaty poprowadzi specjalistka z zakresu dekorowania potraw – carvingu.  
2 października 2015 –  godz.17.00 -„Zdrowa kuchnia” – interaktywne warsztaty kulinarne z zakresu przygotowania szybkich i zdrowych przystawek i prostych potraw, które  poprowadzi zawodowa kucharka.
Uroczysty finał projektu odbędzie się 16 października 2015 o godz. 17.00 w sali widowiskowej DOK-u. Piknik integracyjny adresowany jest do wszystkich mieszkańców naszego miasta. Przewidziano wiele atrakcji: degustację przygotowanych przez uczestników warsztatów potraw, pokaz barmański, któremu towarzyszyć będzie  nauka przygotowywania barwnych bezalkoholowych napojów. Podczas pikniku w formie multimedialnej zostanie zaprezentowany przebieg warsztatów. Wszyscy przybyli tego dnia do DOK-u otrzymają broszury z przepisami seniorów uczestniczących w działaniach projektowych.  Nie zabraknie też  wystawy fotograficznej z przebiegu realizacji projektu.
Działania podjęte w trakcie realizacji projektu "PRZEZ ŻOŁĄDEK DO… INTEGRACJI" przez grupę nieformalną Seniorzy Na Topie działającą w Dzielnicowym Ośrodku Kultury pozwolą zbudować grupę integracyjną osób 60+, współdziałającą ze sobą, kształtującą wśród mieszkańców Białobrzegów, jednej z najstarszych dzielnic Tomaszowa Maz., ideę wartości seniora jako osoby potrzebnej i docenianej przez młodsze pokolenie, a także realizującej własne pasje i zainteresowania.