XVIII Mistrzostwa Polski Uczniowskich Klubów Sportowych – Tomaszów Mazowiecki 2015

615
Najwięcej powodów do radości mieli zwycięzcy. Szymon Kural (YMCA Kraków) – to on nie miał sobie równych w kategorii Pupili. W finale przeciwko faworyzowanemu Samborowi Stachowiakowi (UKS Chorzów) łatwiej znajdował szansę na punktowe podejścia i lepiej z nich korzystał. Zachował także więcej krwi podczas nerwowego początku. Właśnie tym zneutralizował atuty rywala i pokonał go 3-1.  Wcześniej Kural pokonał Jakuba Wiśnika (UKS Promyk Czerniewice), obok którego na najniższym stopniu podium stanął Dominik Jastrząb (UKS Chorzów).

Kategoria dziewcząt zakończyła się finałem zawodniczek, które od samego początku zmagań zdawały się być na kursie kolizyjnym z najlepszymi wynikami. Sandra Kmieć (Snikers Rękoraj) i  Weronika Połczyńska (UKS Bila Zduny) zagrały wyrównany mecz, na którym piętno odcisnęły trudy turnieju. Więcej sił zachowała zawodniczka z Rękoraja, która ostatecznie wygrała 3-2. Za plecami finalistek finiszowały Łucja Krawiec (UKS Dragon Srock) i Weronika Derezińska (UKS Lubostroń).

 


Długo wydawało się, że Dominik Klepacz (Snikers Rękoraj) wyjedzie z MP UKS po raz drugi z rzędu ze złotym medalem. W tym roku dotarł do finału juniorów młodszych i wydawał się murowanym faworytem starcia z Piotrem Polisem (UKS 193 Łódź), który wszystkie swoje mecze wygrywał jedną partią. Jednak Polis tę zadziwiającą regularność zachował także na finał i to on, dzięki zwycięstwu 4-3 został Mistrzem Polski UKS. Na trzecim miejscu znaleźli się Dawid Kuźniakowski (UKS Miłek Wiślica) i Bartosz Wittkamp (UKS Lisewo).

Najwięcej emocji dostarczyła rywalizacja drużynowa. W finale dziewcząt spotkały się ekipy, debiutujące na tym poziomie rozgrywek – UKS Spartan Chodów i UKS Piechcin. Taki skład finału można by uznać za niespodziankę, zwłaszcza, że Bila Zduny, czy Promyk Czerniewice tym razem musiały obejść się smakiem. Jednak zawodniczki z Chodowa i Piechcina przez cały turniej wykazywały się zimną krwią, rozstrzygając na swoją korzyść nerwowe końcówki. W finale zawodniczki z Piechcina osiągnęły przewagę w każdym z trzech meczów, jednak podopieczne Jerzego Kudlika doprowadzały do wyrównania. O losach złota zadecydowały ostatnie partie, które rozgrywane były niemal równocześnie. Punktowe bile lepiej wbijały Sandra Mikołajewska, Anna Janikowska i Julia Kruszyna, zapewniając złoty medal UKS Spartanowi Chodów. Dla Wiktorii Matwijczuk, Wiktorii  Wiktorowicz i Wiktorii Piekarskiej srebrny debiut na MP UKS to także spełnienie marzeń.

Na podium stanęły także zawodniczki z Rękoraja i Janowca Wielkopolskiego.

 


Mistrzami Polski w kategorii Open zostali zawodnicy UKS Dragon Janowiec Wielkopolski. Mikołaj Drożdżyński, Bartosz Gaca, Przemysław Poterek i Radosław Grubich turniej przebrnęli bez porażki. W finale okazali się lepsi od Promyka Czerniewice.  Brązowe medale wywalczyli bilardziści Baribalu Lublin i ULKS Dragon Srock.

Klasyfikację medalową wygrali podopieczni Bogusława Bereżnego. W tym roku Snikersowi Rękoraj wystarczyły trzy medale, w odróżnieniu do ubiegłego roku, kiedy najlepsze drużyny zbliżały się do wyników dwucyfrowych. To dobitnie świadczy, jak bardzo wyrównał się poziom, zwłaszcza, że z medalami z Tomaszowa Mazowieckiego wróci blisko połowa ekip.

 

To była impreza o imponującym rozmachu: blisko 130 uczestników z dziesięciu województw przez trzy dni na dziesięciu stołach walczyło o 20 medali. Trybuny hali sportowej nie pustoszały. Impreza od samego początku miała szczególną oprawę, bo swoją obecnością uświetnili ją Marcin Skorupiński – Dyrektor Kancelarii Sejmiku Województwa Łódzkiego, Dariusz Kowalczyk – Wicestarosta Powiatu Tomaszowskiego, Beata Stańczyk – Naczelnik Wydziału Edukacji i Sportu Starostwa Powiatowego w Tomaszowie Maz., Andrzej Kowalik – Dyrektor Wydziału Edukacji i Sportu Urzędu Miasta Tomaszów Maz., Iwona Gawron – Dyrektor Centrum Kształcenie Ustawicznego Samorządu Województwa Łódzkiego, Mirosław Fajfer – Dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 i Centrum Kształcenia Praktycznego w Tomaszowie Maz., Anita Wójcik Przybysz – Wicedyrektor Zespołu Szkolno Przedszkolnego nr 1 i SP 13 w Tomaszowie Maz. oraz Adam Wonko – Prezes Miejskiego Szkolnego Związku Sportowego w Tomaszowie Maz. wiceprezes Światowej Konfederacji Sportów Bilardowych Marcin Krzemiński, Prezes firmy Cleaner Krzysztof Gardjas , Baogdan Stasio – szef firmy Bilard-Serwis, Adam i Mariusz Skoneczny i Michał Czarnecki – medaliści ME ( wychowankowie UKS 13 Tomaszów Maz.) oraz Grzegorz Kędzierski – prezes Zarządu Polskiego Związku Bilardowego.
 

Ich wsparcie było nieocenione, jednak imponującą pracę wykonał Dariusz Kobacki, który wziął na swoje barki koordynowanie przygotowań do imprezy, zapewniając optymalne warunki do gry najmłodszym bilardzistom. Wykorzystując swoją wiedzę i bogate doświadczenie pracy z młodzieżą stworzył wraz z kierowana pzrez siebie ekipą w skład której wchodzili: Piotr Jedyk, Daria Kobacka, Michał Biegrzalski, Anna Kobacka, Jolanta Gawłowska, Wojciech Rybak, Elżbieta Bieniek,  doskonałe warunki do kosztowania wszelkich smaków sportowej rywalizacji – od słodkiego po gorzki – i nawiązywania przyjaźni. Serdecznie Dziękujemy!!

 
Pełne wyniki na oficjalnej stronie zawodów

GALERIA FOTO – 2 i 3 DZIEŃ

GALERIA FOTO – 1 DZIEŃ