Duzo radości, mniej przyjemności

499
Autorka, amerykańska pisarka i dziennikarka Jennifer Senior przytacza dziesiątki badań i konkretnych przykładów wskazujących, że dla wielu matek i ojców rodzicielstwo to kryzys. Badając, jaki wpływ wywiera rodzicielstwo na dorosłych, stara się odpowiedzieć na pytanie, dlaczego pogubiliśmy się w czynności, z którą ludzie radzili sobie świetnie przez tysiąclecia, na długo przed powstaniem forów internetowych i poradników dla rodziców.
O tym, jaki wpływ mają rodzice na swoje dzieci, wiemy już bardzo dużo, ale jakie piętno odciskają dzieci na życiu swoich matek i ojców – jeszcze stosunkowo niewiele. Amerykańska dziennikarka, Jennifer Senior, z wnikliwością i zaciekawieniem próbuje zgłębić, czym tak naprawdę jest rodzicielstwo w XXI wieku, jak zmieniło się jego postrzeganie oraz rola. Z jednej strony sięga do licznych badan z dziedziny nauk społecznych, psychologii i historii, z drugiej – wyrusza w podróż po Stanach, zaglądając pod strzechy i pytając rodziców o ich codzienność. Chociaż to amerykańskie realia, opis tej codzienności brzmi zaskakująco znajomo. Senior nie radzi, ale próbuje odpowiedzieć na pytanie, jak to się stało, ze dziecko dzisiaj dla wielu rodziców jest najważniejszą emocjonalną, psychiczną, a często i finansową inwestycją. Pokazuje też, że całkiem niedawno było zupełnie inaczej i skłania do zadania sobie pytania: co tak naprawdę znaczy, ze chcemy dla naszych dzieci jak najlepiej? I czy chcąc jak najlepiej, przypadkiem nie wyrządzamy im – i sobie – krzywdy?

Agnieszka Jucewicz, „Wysokie Obcasy”

To nie jest poradnik. To nie jest opowieść o magicznej metamorfozie w rodzica. Żadnych pastelowych barw, same fakty, wyczerpująca praca, nieprzespane noce, komplikacje w życiu zawodowym i w małżeństwie. To książka o tym, czego nawet nie podejrzewałyśmy, zanim nie zostałyśmy matkami. O rodzicielstwie, które odbiera autonomię i zwielokrotnia wskaźniki stresu. O zmęczeniu, utracie kontroli i niemocy. Ale też o rodzicielstwie, które wzbogaca życie i nadaje mu nowe sensy.

Małgorzata Łukowiak, autorka „Projektu matka” i bloga zimno.blogspot.com