Biesiada pod grotami

429
To założenie przyświeca najnowszej wystawie skansenu, zatytułowanej: „Miasto u zbiegu pięciu rzek”.  Zawiera ona wyjątkowo obfity zestaw archiwalnych map, planów, rycin i zdjęć, ukazujących doniosłą rolę Wolbórki, Czarnej, Pilicy, Piasecznicy i Lubochenki w narodzinach i rozwoju fabrycznego Tomaszowa. Niektóre z tych archiwaliów zostały zaprezentowane publicznie po raz pierwszy. Nietypowe ujęcie „rzecznego rozdziału” w historii miasta wraz z atrakcyjną oprawą graficzną wzbudziło spore zainteresowanie zwiedzających wystawę podczas jej prapremiery na Dożynkach Prezydenckich Spała 2015, trwających w dniach 12 i 13 września.
 
Okazją do oficjalnego otwarcia tej wystawy będzie Biesiada Historyczna, odbywająca się w najbliższą niedzielę – 27 września  w obiekcie obsługi turystów przy Grotach Nagórzyckich. Zgodnie ze skansenową tradycją temu aktowi będzie towarzyszyła inscenizacja historyczna, na którą złożą się najstarsze opisy Tomaszowa przedstawiane przez ich autorów: hrabiego Antoniego Ostrowskiego i Emilie Topas-Bernsztajnową. W ich role wcielą się pasjonaci historii z GRH „Żelazny Orzeł”.     
 
Drugą część niedzielnej biesiady wypełni prezentacja najnowszej książki Macieja Kronenberga pt. „Przewodnik filmowy po województwie łódzkim”.  Publikacja, wydana przez Centrum Inicjatyw na rzecz Rozwoju REGIO, jest pierwszym takim opracowaniem w naszym województwie. Okazuje się, że jest on jednym z najbardziej „filmowych” regionów w Polsce, do czego w niemałym stopniu przyczyniły się również filmy kręcone w plenerach Tomaszowa i jego okolic.
 
Ich urywki można będzie zobaczyć w trakcie biesiady pod grotami (uwiecznionymi m.in. w serialu „Urwisy z doliny młynów”). Nie zabraknie także wielu kadrów z serialu „Czterej Pancerni i pies”, kręconego w 1968 roku m.in. w Tomaszowie i okolicach. Przypomną o tym  członkowie Stowarzyszenia „Klub Pancernych”, odtwarzający załogę czołgu „Rudy”. Będzie także czas na podzielenie się swoimi wspomnieniami i informacjami na te tematy z autorem książki. Można będzie na miejscu nabyć jego filmowy przewodnik i uzyskać dedykację autora. Biesiada rozpocznie się o godz. 15.00. Wstęp wolny. Serdecznie zapraszamy!