Free Spiritual

711
Ich najnowszy projekt REQUIEM to reinterpretacja klasycznych melodii mszy żałobnej w nowym kontekście współczesnej muzyki improwizowanej w wykonaniu na saksofon, perkusję i kontrabas. Efektem tych poszukiwań jest nowoczesne brzmienie, gdzie niewinność chorału miesza się z szorstkością jazzowych dźwięków, tworząc pierwotną i energetyczną mieszankę.

REQUIEM zostało zaaranżowane przez basistę zespołu, Tomo Jacobsona, który studiował Chorał Gregoriański, zarówno w teorii jak i w praktyce, przez lata. Praca nad Chorałem polegała na dekonstrukcji oryginalnego requiem i złożeniu go na nowo przy utrzymaniu jego oryginalnej formy i pierwotnego znaczenia.

REQUIEM dedykowane jest wszystkim poległym w konfliktach zbrojnych i pełni funkcję uniwersalnej, świeckiej mszy żałobnej.
Zespół pracuje obecnie nad nową płytą, której wydanie planowane jest na zimę 2015 roku.

FREE SPIRITUAL to:

Maciek Kadziela – saksofon
Tomo Jacobson – kontrabas
Anders Vestergaard – perkusja

Koncert odbędzie się 23 września ( w środę !!! ) o godzinie 19:00

BILETY W CENIE 15 ZŁ UPRAWNIAJĄ DO WEJŚCIA NA DWA KONCERTY!!! 23.09 – REQUIEM, 25.09 – JAZZ POD LUPĄ

Maciek Kądziela


Saksofonista, kompozytor i lider licznych zespołów. Absolwent prestiżowego Rytmisk Musikkonservatoriet w Kopenhadze. Jego silne, z miejsca rozpoznawalne, personalne brzmienie ma swoje korzenie w free jazzie i muzyce z pogranicza ciężkiego rocka. Pomimo swojego młodego wieku Maciek jest bardzo uznanym muzykiem na scenie Europejskiej, który zdążył już zdobyć sobie dużą popularność wśród różnych publiczności intensywnie koncertując po całej Europie. Na swoim koncie ma liczne nagrody zdobyte na konkursach i festiwalach, takich jak Jazz nad Odra, Novum Jazz Festiwal, Krokus Jazz Festiwal czy Azoty Tarnów Jazz Festiwal. W 2013 wydał album swojego kwartetu pod tytułem The Opening.

Tomo Jacobson


Polski kontrabasista i kompozytor urodzony w 1985. Absolwent prestiżowego Rytmisk Musikkonservatorium w Kopenhadze. Niedługo po przeniesieniu się do Kopenhagi w 2008 roku, Tomo związał się z duńskim środowiskiem jazzu improwizowanego. Nawet grywając ponad sto koncertów rocznie nigdy nie miał dość. Obecnie rozwija swoje autorskie projekty, które w dużej mierze zainspirowane są siedmiomiesięczną rezydencją artystyczną w Nowym Jorku, gdzie Tomo miał okazję poznać od środka amerykańską scenę muzyczną.
W ciągu ostatnich lat miał przyjemność dzielić scenę z takimi gigantami jak John Tchicai, Andrew D'Angelo, Lotte Anker, Adam Rudolph, Rasul Siddik, Peter Ole Jørgensen, Mat Maneri, Randy Peterson, Kresten Osgood, Jesper Løvdal, Hugh Steinmetz, Anders Banke, Nils Davidsen, i wieloma innymi. Tomo jest też autorem muzyki do kilku filmów krótkometrażowych, które powstały zarówno na terenie Europy, jak i USA.

Anders Vestergaard


Jeden z najbardziej rozchwytywanych duńskich perkusistów młodego pokolenia. Gra w dziesiątkach projektów o szerokim wachlarzu stylów, od awangardy jazzowej, przez minimal, po rock i pop. Współpracował z wieloma muzykami, można go usłyszeć chociażby na płytach Kasper Staub Trio, awangardowego kolektywu Bravura In The Face Of Grief czy prog popowego Islets of Dust. Koncertował na całym świecie, również dając występy solo. Jego ostatnim osiągnięciem była płyta z triem Habitable Exomusics prowadzonym przez wybitnego Duńskiego pianistę Jacoba Anderskova. Anders jest też projektantem i budowniczym niezwykłego, nowego instrumentu o nazwie feedback-loop-snare-drum, którego często używa w czasie swoich występów.