MZK będzie jednym z najnowocześniejszych w Polsce?

486
Jeszcze w listopadzie, na tomaszowskich ulicach zobaczymy kolejne auto – po Volvo i Solarisie, MZK oceniać będzie możliwości autobusu produkowanego przez firmę MAN.

Zakup nowego taboru, Miejski Zakład Komunikacji chce połączyć z całkowitą przebudową swojej bazy. Władze Spółki podpisały juz umowę z biurem projektowym, które zaprojektuje nowy obiekt. Opracowano juz wstępną koncepcję nowej bazy. Będzie ona wyposażona w nowoczesną myjnie, stację diagnostyczną (z infrastruktury tej będą mogli korzystać również tomaszowianie), 6 punktów obsługi autobusów, pełne zaplecze socjalne. Planowany budynek będzie spełniał najbardziej restrykcyjne normy związane z ochroną środowiska – bardzo wysoka efektywność energetyczna czy system pozyskiwania wody deszczowej, używanej do mycia aut.  Planowane jest również przejście z ogrzewania olejowego na gazowe.

Zarówno Urząd Miasta jak i MZK będą starały się pozyskać się na realizacje tych ambitnych planów środki zewnętrzne. Ogłoszenie konkursu, w którym złożony zostanie wniosek o dofinansowanie, według harmonogramu, powinno nastąpić jeszcze w tym kwartale. Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, MZK będzie jednym z najnowocześniejszych w kraju .

Ze względu na plany dotyczące pozyskania nowych autobusów, przesunięto w czasie wprowadzenie darmowej komunikacji. Jest ona bowiem ściśle powiązana z planowaną wymianą taboru, zarówno w zakresie technicznym, jak i finansowym. Po zakończeniu procesu modernizacji możliwe będzie wprowadzenie dla mieszkańców Tomaszowa Mazowieckiego darmowych przejazdów nowoczesnymi, przyjaznymi dla środowiska autobusami.

 

 
Na przełomie lipca i sierpnia, po Tomaszowie jeździł hybrydowy autobus marki Volvo
 
 
We wrześniu MZK testował hybrydowy autobus marki Solaris, który kursował m.in. w tr