Niech żyje Niepodległa!

653
Patriotyzm według definicji słownikowej to postawa szacunku, umiłowania i oddania własnej ojczyźnie oraz chęć ponoszenia za nią ofiar. Patriotyzm to również umiłowanie i pielęgnowanie narodowej tradycji, kultury czy języka. Dzisiejszy patriotyzm oparty jest na poczuciu więzi społecznej, wspólnoty kulturowej oraz solidarności z własnym narodem i społecznością.

Arbuzy, jak nikt inny, wiedzą co znaczą te słowa, dlatego tegoroczne obchody Narodowego Święta Niepodległości w II LO przebiegały bardzo uroczyście. Rozpoczęliśmy je już we wtorek 10 listopada uroczystym apelem dla uczniów, nauczycieli i pracowników naszej szkoły. W słowno – wokalno – instrumentalnym przedstawieniu uczniowie klasy I matematyczno-chemicznej przypomnieli krótką historię odzyskania przez Polskę niepodległości. Piękne teksty i przywołane pieśni wprowadziły zebranych w bardzo podniosły, nostalgiczny nastrój, a całości dopełniły stroje i akcesoria w stylu lat dwudziestych.
 

Nad przygotowaniem tego pięknego, patriotycznego widowiska czuwała wychowawczyni klasy I m-ch mgr Marzena Piotroska – Wąs. Następnie uczniowie klasy I biologiczno-chemicznej wraz z wychowawczynią, mgr Kingą Marcińczak oraz Poczet Sztandarowy wzięli udział w uroczystościach miejskich, które odbyły się na płycie Placu Kościuszki.


Tego samego dnia klasa I humanistyczna pod opieką wychowawczyni mgr Urszuli Stefaniak oraz nauczyciela historii, mgr. Macieja Błaszczyka złożyła znicze przy obelisku upamiętniającym powstańców 1831r. i 1863r., oddając hołd poległym żołnierzom w imieniu całej społeczności II LO.
Ta żywa lekcja historii i patriotyzmu na długo pozostanie w pamięci Żeromszczaków.