Koncert Piosenek Żydowskich

903
Nasze Liceum na koncercie reprezentowały: Ewelina Przybylska – kl. II m-ch z pięknym przebojem Ewy Demarczyk do słów Juliana Tuwima „A może byśmy tak najmilszy wpadli na dzień do Tomaszowa”, Zuzanna Przybyłek – kl. II b-ch i Małgorzata Kośka – kl. II b-ch –śpiewjące piosnkę „Ta jedna łza”, drobna ale z potężnym głosem Aleksandra Banasiak – kl. I men – wykonująca „El Eliyahu”, Agata Baran – kl. I hum z popularną „Rebeką”, Anna Pękala – kl. I hum wykonująca przejmującą piosenkę „Warszawo ma”. Dziewczyny były rewelacyjne i wzbudziły powszechny podziw i zachwyt.
Julia Bartosiewicz – ucz. kl. III hum opowiedziała przejmującą i tragiczną historię Tomaszowskiego Żyda – Izraela Aljuche „Lutka” Orenbacha – urzędnika, wolontariusza, karykaturzystę a także aktora – amatora i reżysera przedstawień teatralnych w getcie tomaszowskim. Tekst o „Lutku” Julia wcześniej prezentowała w Łodzi w czasie tegorocznych Wojewódzkich Eliminacji Ogólnopolskiego Konkursu Krasomówczego Dzieci i Młodzieży Szkolnej .
Absolwentka II LO – pani Justyna Biernat – doktorantka w Katedrze Teatru i Dramatu na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, przedstawiła przygotowaną przez siebie multimedialną prezentację o historii muzyki żydowskiej. Aktualnie pani Justyna realizuje projekt kulturalny „Nie/Pamięć. Teatr w Tomaszowie Mazowieckim", w ramach którego Tomaszowianie poznali „Listy z getta” pisane przez „Lutka” Orenbacha do swojej ukochanej Edith Blau; mieli też okazję uczestniczyć w spotkaniach z kulturą tomaszowskich Żydów („Pasaże pamięci”).

Koncert uświetnili swoją obecnością m.in.: Burmistrz Miasta i Gminy Opoczno – p. Rafał Kądziela, Dyrektor Muzeum Regionalnego w Opocznie – p. Adam Grabowski, Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Opocznie – p. Andrzej Śliwka, Dyrektorka I LO w Opocznie – p. Małgorzata Mróz – Duda, wicedyrektorka II LO w Tomaszowie Maz.– p. Jolanta Jaros. W lipcu b.r. Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Opocznie Andrzej Śliwka otrzymał list z podziękowaniem z Jad Vashem, Instytutu Pamięci Męczenników i Bohaterów Holocaustu w Jerozolimie. Do podziękowań dołączono symbol pamięci, spinkę z gałązką oliwną wyrastającą z drutu kolczastego. Andrzej Śliwka od kilkunastu lat zajmuje się tematyką związaną z upamiętnianiem dziedzictwa kulturowego Żydów. Poza artykułami poświęconymi opoczyńskim Żydom, we współpracy z Muzeum Regionalnym w Opocznie zabezpieczył kilkadziesiąt fragmentów macew. W ostatnich latach zaangażował się także w ochronę terenu cmentarza żydowskiego w Żarnowie. W 2012 roku w ten sam sposób został uhonorowany burmistrz Opoczna – Rafał Kądziela.

Koordynatorkami koncertu były: p. Karina Larecka – nauczycielka jęz. angielskiego I LO w Opocznie i p. Renata Radzikowska – nauczycielka jęz. angielskiego II LO w Tomaszowie Maz.