Uczniowie SP 12 W Międzynarodowym Konkursie Programowania „CREATIVE BALTIE 2015”

437
Konkurs Baltie jest jedynym międzynarodowym konkursem programistycznym w Europie przeznaczonym dla wszystkich uczniów – poczynając od pierwszej klasy szkoły podstawowej poprzez gimnazja i szkoły ponadgimnazjalne.
W tym roku w finale wzięli udział uczniowie z trzech państw: Czech, Słowacji i Polski. Uczestnicy prezentowali swoje prace na dowolny temat przed sześcioosobową komisją, która oceniała funkcjonalność oraz oryginalność programu, opracowanie graficzne, pomysłowość i jego interaktywność. Brano pod uwagę również ogólne wrażenia z prezentacji przez uczestnika swojego programu, zadając pytania dotyczące jego działania. Uczniowie prezentowali swoje prace w języku angielskim.

Konkurs został podzielony na cztery kategorie ze względu na wiek uczniów: kategoria A – najmłodsi uczestnicy z klas 1 – 3 szkoły podstawowej, B  – uczniowie z klas 4 – 6, C – ze szkół gimnazjalnych i D – szkoły ponadgimnazjalne. W konkursie brali udział uczestnicy indywidualni i zespoły. Do finalu dotarło 38 uczniów, w 28 drużynach, w tym z Polski 15. Uczniowie przedstawiali napisane przez siebie: gry logiczne, sprawnościowe, quizy oraz inne programy na dowolne tematy o dużym stopniu trudności. Poziom konkursu był bardzo wysoki, gdyż nawet najmłodsi programiści zastosowali w swoich programach zmienne i wyższe programowanie.


Naszą szkołę reprezentowała Joanna Wójcikowska z klasy 4b, która już po raz drugi znalazła się w finale w Brnie, zajmując w tym roku 5 miejsce. Uczennicę do konkursu przygotowała nauczycielka informatyki Pani Jolanta Golczyk. Warto zaznaczyć, że w Czechach i Słowacji program BALTIE jest szeroko wykorzystywany w edukacji począwszy od najmłodszych klas szkoły podstawowej, rozwija bowiem kreatywność i uczy logicznego myślenia. W Polsce (lipiec 2015 r.) było zarejestrowanych już ponad 3.000 szkół, 4.400 nauczycieli oraz 42.000 uczniów [www.tib.sk/pl].
Wszyscy uczestnicy finału „Creative Baltie 2015“ otrzymali pamiątkowe dyplomy, a laureatom w poszczególnych kategoriach wiekowych przyznano nagrody ufundowane przez Politechnikę w Brnie. Nasza uczennica została nagrodzona zewnętrznym tunerem do odtwarzania telewizji cyfrowej DVB-T podłączanym za pomocą interfejsu USB 2.0.