Święta na niebiesko

574
 Jest to kontynuacja ubiegłorocznej imprezy, o podobnym tytule, z tą różnicą, że poprzednio malowaliśmy świat na niebiesko, tym razem pokazywaliśmy jak to robimy. Kolor niebieski jest symbolem autyzmu, stąd pomysł na taką nazwę – mówi Monika Zadora, prezes Stowarzyszenia na Rzecz Dzieci z Autyzmem „Iskierka”, organizatora spotkania. Odbyło się ono w Ośrodku Kultury „Tkacz”. Po prezentacji pokazującej roczne osiągnięcia stowarzyszenia, widzowie mogli obejrzeć spektakl pt. „Współczesna opowieść wigilijna”, oparty na programie komunikacyjnym „Makaton”. Dzieci, przy wsparciu rodziców, poza słowem mówionym i śpiewanym, prezentowały piosenki za pomocą gestów i symboli.

„Cieszymy się, że znajomi dzieci z ‘”Iskierki” zauważyli, jak one zmieniły się przez rok. Część z nich zaczęła mówić, czują się pewniej na scenie, lepiej radzą sobie ze światłem, dźwiękami, co dla dzieci ze spektrum autyzmu jest krokiem milowym” – podsumowuje pedagog Agnieszka Lenartowicz , która wspólnie z psychologiem Agnieszką Szczepaniak, logopedami Martą Borkowską-Melą, Izabelą Klin z Centrum Terapii „Kocham mówić”, przygotowały przedstawienie.

Głównym celem spotkania było szerzenie wiedzy na temat autyzmu wśród mieszkańców powiatu tomaszowskiego. Nie zabrakło bloku edukacyjnego, podczas którego  specjaliści opowiadali m.in. o cechach mowy dziecka ze spektrum autyzmu, o programie wspomagającym komunikację Makaton, wczesnym wspomaganiu dziecka oraz o zagadnieniach związanych z seksualnością dzieci niepełnosprawnych. Natomiast Janina Bogdańska z Ośrodka Hipoterapii i Jazdy Konnej „Fortuna”  tłumaczyła, jak ważną rolę odgrywa hipoterapia w usprawnianiu dzieci niepełnosprawnych, a w szczególności dzieci ze spektrum autyzmu.

Na scenie wystąpiły także dzieci z Przedszkola „Promyczek”, członkowie Oddziału Rejonowego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów z ulicy Krzyżowej, Studio Tańca „Kobos Dance”. Na zakończenie Monika Szulczyk z Piwnicy Kreatywności zapewniła dzieciom zabawę.