Ubierz się na stok

1529

Wyjazd w góry to znakomita okazja do szlifowania narciarskich umiejętności. Pamiętajmy jednak, że na stoku ważne jest odpowiednie ubranie, które będzie wygodne, niekrępujące ruchów i funkcjonalne. Jak wybrać najlepszy kombinezon na sezon narciarski?

Kurtka i spodnie.

Okrycie wierzchnie to pierwszy element, który musimy nabyć wyjeżdżając na stok. Pamiętajmy, żeby kurtka i spodnie były wykonane z materiału pozwalającego skórze oddychać i odprowadzać wilgoć na zewnątrz, ale jednocześnie nieprzepuszczającego deszczu i wiatru. Ubranie musi zapewniać ciepło, lecz nie może być ciężkie, ani krępować naszych ruchów. Na stoku równie ważna jest jednak widoczność – w ten sposób możemy uniknąć zderzenia z innym narciarzem lub szybciej odnaleźć przyjaciela, który zniknął z naszego pola widzenia. Na rynku dostępne są kombinezony w jaskrawych kolorach, które sprawią, że będziemy doskonale widoczni nawet w czasie mgły. Warto także sprawdzić funkcjonalność kurtki czy spodni – duża ilość kieszonek na niezbędne akcesoria (np. kartę na stok) jest jak najbardziej wskazana.

Ważne akcesoria.

Funkcjonalne akcesoria to nieodłączny element każdego stroju sportowego. W przypadku kombinezonów narciarskich konieczne jest dopasowanie odpowiednich rękawic, które również muszą być wykonane z wysokiej jakości materiałów, zapewniających ochronę przed czynnikami zewnętrznymi (woda, mróz). Powinny być zapinane na rzepy, dzięki czemu lepiej dopasujemy je do dłoni. Dobrze, jeśli rękawiczki narciarskie posiadają wzmocnienia na kostki, gdyż dzięki temu nasze dłonie są bardziej chronione. Na rynku znajdziemy wiele rękawic w przeróżnych przedziałach cenowych, ale najważniejszym aspektem przy wyborze powinna być izolacja termiczna. Niezbędnym elementem zimowego wyposażenia jest także kask, którego głównym zadaniem jest ochrona głowy przed urazami mechanicznymi. Bezpieczeństwo na stoku to najbardziej istotny czynnik, na który powinniśmy zwracać szczególną uwagę, zwłaszcza, jeśli wybieramy się na narty z dziećmi. Pamiętajmy, że w ich przypadku noszenie kasku na stoku jest obowiązkowe.

Nie zapomnij o bieliźnie.

Wyjeżdżając na zimowe szaleństwo nie możemy jednak bagatelizować pozostałych elementów ubioru. Równie ważna jest bielizna, która powinna być przygotowana na trudne warunki atmosferyczne. Najlepiej korzystać z tzw. termoaktywnych materiałów, z których obecnie wykonuje się zarówno koszulki z długim rękawem, kalesony oraz ciepłą bieliznę. Ubrania zrobione z nowoczesnych materiałów są cienkie, ale znakomicie chronią przed mrozem i wiatrem, zapewniając komfort podczas wielogodzinnego szusowania na stoku. Nowoczesne ubrania sprawią, że nie spocimy się uprawiając długotrwały wysiłek fizyczny, ponieważ wyposażone są w systemy odprowadzające pot, a także podzielone na specjalne strefy. Wybierajmy także bieliznę wykonaną z delikatnych materiałów, które nie powodują uczucia świądu na skórze, są więc maksymalnie komfortowe (źródło: http://sklep-luz.pl/).