Business Continuity Management – coraz bardziej potrzebny

481
Część firm ratuje się UPS-ami, część traci aktualnie zapisane dane, na dodatek zachwiana została ciągłość działania, co jest jednym z ważniejszych warunków efektywnego funkcjonowania przedsiębiorstwa.

Jeśli idzie o wykorzystywanie internetu to Polska nadal jest niżej powyżej średniej europejskiej – w naszym kraju z internetu korzysta 9,5 mln osób, co stanowi 22,7 procent, podczas gdy w Europie jest to 30,88 proc. penetracji rynku.

Akcentem optymistycznym jest to, że Polacy rezygnują już z łącz o transferze poniżej 10 Mbp i sięgają po łącza szybsze.

Wracając do funkcjonowania przedsiębiorstwa w aspekcie awarii internetu, to swoistą ciekawostką jest bardzo słaba świadomość polskich przedsiębiorców co do funkcjonowania (i wykorzystywania podczas awarii) tak zwanych Business Continuity Management, czyli tak zwanego biura zapasowego. Korzystanie z takiego biura zabezpiecza nie tylko przed utratą danych w obliczu awarii, ale także przed hakerami. Co ciekawe około 75 procent polskich przedsiębiorców nie ma nawet pojęcia o możliwościach takich biur. A przecież stabilność firm ma istotny wpływ na całą gospodarkę. Chociaż świadomość potrzeby korzystania z takich biur powoli wzrasta, tym bardziej, że mamy o czynienia z lawinowym rozwojem komputeryzacji, choćby w kontekście elektronicznej księgowości.

Biuro zapasowe może być zarówno zabezpieczone przez firmę, zainteresowanej tym by nic nie psuło rytmu pracy, jak i przez firmę usługową.

Zasada działania biura zapasowego polega na szybkim odtworzeniu kluczowych działów (zwłaszcza w aspekcie teleinformatycznym) w obliczy nagłej awarii, zarówno systemu komputerowego, jak i z innych przyczyn.

Firmy oferujące usługi Business Continuity Management oferują a ogół (trzymaną w stanie gotowości) powierzchnię biurową z biurkami i sprzętem elektronicznym i zapewniają przedsiębiorstwu, którego dotknęła awaria, kontynuowanie działalności operacyjnej, umożliwiają też replikację danych produkcyjnych pomiędzy lokalizacjami.

Usługodawcy biur zapasowych zapewniają na ogół w ciągu kilku godzin przekierowanie numerów z dotychczasowej siedziby do biura zapasowego.

Biura zapasowe stają się coraz bardziej niezbędne zwłaszcza dla banków, biur maklerskich i firm ubezpieczeniowych, bowiem te instytucje w wypadku awarii są najbardziej narażone na straty finansowe. Nasuwa się pytanie, gdzie szukać firm oferujących takie usługi? Odpowiedź jest prosta, np. na portalu https://www.cribis.pl/, gdzie oprócz podstawowych danych firmy sprawdzimy również jej wiarygodność.