Olimpijskie zmagania u „Arbuzów”

586
Gościliśmy 84 uczniów szkół ponadgimnazjalnych z województw łódzkiego i świętokrzyskiego, którzy walczyli o wiele cennych nagród, ale przede wszystkim o zakwalifikowanie się do zawodów centralnych.
Zastanawiacie się pewnie dlaczego to w II LO odbyły się zawody okręgowe? Czy dlatego, że głowa typowego "Arbuza" jest tak duża jak globus? Czy są może ku temu inne powody? Oczywiście, że tak! „Przyznanie szkole organizacji zawodów jest dowodem uznania dla osiągnięć uczniów II LO w minionych edycjach olimpiady geograficznej” – podkreśla z satysfakcją dyrektor II LO mgr inż. Tomasz Węgrzynowski.
A nasza szkoła, jak żadna inna w regionie, ma się czym w tej dziedzinie poszczycić. Żeromszczacy aż 22 razy brali udział w finałowych zawodach centralnych Olimpiad Geograficznej i Nautologicznej, zdobywając 7 tytułów laureata i 15 finalisty. Reprezentowaliśmy również nasz kraj na Międzynarodowej Olimpiadzie Geograficznej w Bratysławie, gdzie zdobyliśmy tytuł laureata i brązowy medal! W ostatnich latach uczniowie II LO z dużym powodzeniem biorą również udział w Olimpiadzie „O Diamentowy Indeks AGH – geografia z elementami geologii”, uzyskując indeks tej prestiżowej uczelni. Było i jest to zasługą dwóch wybitnych nauczycielek geografii, mgr Alicji Kowalczyk i mgr Ilony Śmigiel, które od początku istnienia olimpiady potrafiły rozbudzić w Żeromszczakach geograficzne pasje, umożliwiając im sięganie po olimpijskie laury
.
Eliminacje okręgowe w II LO odbywały się pod honorowym patronatem Marszałka Województwa Łódzkiego Witolda Stępnia, Starosty Powiatu Tomaszowskiego Mirosława Kuklińskiego oraz Prezydenta Tomaszowa Mazowieckiego Marcina Witko. Młodzieży osobiście sukcesów życzyły wiceprezydent Tomaszowa Maz. Zofia Szymańska, naczelniczka wydziału oświaty w starostwie Beata Stańczyk i członkini zarządu powiatu Barbara Robak.

Podczas dwudniowych zmagań olimpijskich uczestnicy, ich opiekunowie oraz członkowie Komitetu Okręgowego Olimpiady mieli okazję wziąć udział w wielu atrakcjach przygotowanych przez główną organizatorkę zawodów, nauczycielkę geografii Ilonę Śmigiel. Były to wykłady dra Błażeja Błażejowskiego z PAN na temat skrzypłoczy, których skamieniałości odkrył na terenie kamieniołomu Owadów – Brzezinki w gminie Sławno oraz wykład pod tytułem „Z Arktyki na Marsa” . Po pisemnych zmaganiach uczestnicy zrelaksowali się wykładem „Udział Polaków w Międzynarodowych Olimpiadach Geograficznych”, brawurowo wygłoszonym przez prof. dra hab. Marka Barwińskiego.

II LO w zawodach reprezentowały Agnieszka Gogól i Weronika Motyl, ale tylko pierwsza z nich zakwalifikowała się do etapu ustnego, w którym jako jedyna reprezentowała nasze miasto. Laureatem zawodów okręgowych XLII Olimpiady Geograficznej został Piotr Rodzoch z II LO w Końskich, a pełna lista uczestników finału ogólnopolskiego znana będzie dopiero w marcu po zweryfikowaniu wszystkich prac z poszczególnych okręgów.
Z okazji udziału w eliminacjach okręgowych każdy uczestnik otrzymał okolicznościową płytkę przygotowaną przez Ceramikę Paradyż, nagrody książkowe, pamiątkowe gadżety, a także produkty przygotowane przez szkolne miniprzedsiębiorstwa. Był również wyjątkowy tort ufundowany przez cukiernię Birski. Wszyscy nie szczędzili słów uznania i zachwytu poziomem organizacji i przeprowadzenia tego etapu olimpiady, a także atmosferą, która, jak podkreślali, „na długo pozostanie w pamięci”.

Wielu instytucjom, osobom indywidualnym, uczniom, absolwentom oraz ich rodzicom, a w szczególności głównym architektkom tego sukcesu organizacyjnego, mgr Ilonie Śmigiel i mgr Renacie Radzikowskiej, należą się podziękowania i szczególne słowa uznania – po raz kolejny stanęliśmy na wysokości zadania!