Jan Peszek z monodramem w Tomaszowie

641
Jak również  i dramaturga. Od wielu lat Jan Peszek wystawia tę sztukę również poza granicami naszego kraju.

Monodram podejmuje ważny temat: Czym jest sztuka i aktor w dzisiejszych czasach? Spektakl prowokuje też dyskusję nad muzyką współczesną. To właśnie świat dźwięków odgrywa w monodramie znaczącą rolę. Widz słyszy np. cieknącą ciurkiem wodę, szarpane dłońmi aktora porozwieszane na scenie cienkie żyłki, drgające od dmuchanego powietrza plastikowe rurki. Odbiorca rejestruje również plusk wpadającego do słoja z wodą ciasta, lepionego przez Peszka na scenie. Sam aktor jest także swoistym instrumentem, tzw. „aktorem instrumentalnym”.

Sztuka posiada elementy parodii oraz groteski. Artysta wchodzi całym sobą w opowiadaną przez siebie historię, również publiczność włącza się w słowną grę aktora.

Na zakończenie Jan Peszek oprócz braw od widzów otrzymał bukiet kwiatów od Barbary Przybysz, dyrektor Miejskiego Centrum Kultury. Organizatorami spektaklu byli prezydent miasta Marcin Witko i Miejskie Centrum Kultury. Monodram stanowił wyjątkowe uzupełnienie eliminacji powiatowych 61. Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego.