Wszystko co powinieneś wiedzieć o ostropeście plamistym

1971

Sklepowe półki powoli zaczynają się uginać pod produktami zaliczanymi do tzw. „superfoods”. Dzięki prowadzeniu licznych badań naukowych, ich właściwości są coraz szerzej poznawane, a my możemy cieszyć się ich nieocenionym wpływem na nasze zdrowie. Jednym z produktów odkrytych na nowo jest ostropest plamisty, który stosowano już w starożytnej Grecji i Rzymie. Czym zatem wyróżnia się on na tle innych roślin?

Ostropest plamisty jest jedną z najlepiej przebadanych roślin stosowanych współcześnie. Do tej pory przeprowadzono około 300 badań naukowych, które potwierdzają jego skuteczność, przede wszystkim w leczeniu schorzeń wątroby. Swoją sławę zawdzięcza głównie zawartości sylimaryny – związku, który uczestniczy w procesie odtruwania organizmu. Jest jedną z najsilniej działających substancji chroniących wątrobę, a liczne badania wykazały, że może ona zwiększyć stężenie  glutationu nawet o 35%, poprawiając tym samym możliwość detoksykacji. Dodatkowo, sylimaryna stymuluje produkcję białek w wątrobie, co wpływa na wzrost wytwarzania nowych komórek wątrobowych. Swoje zastosowanie ma także w zapobieganiu i leczeniu kamicy żółciowej, dzięki zdolności do zwiększania rozpuszczalności żółci.

Ostropest plamisty wykorzystywany jest w leczeniu uszkodzeń wątroby wywołanych wirusami, marskości i zwyrodnień tłuszczowych wątroby, zatruciach, wzdęciach, hemoroidach, krwotokach wewnętrznych, krwawieniach z jelit i żołądka. Nie należy także zapominać o jego korzystnym działaniu w leczeniu łuszczycy. Choroba ta ulega pogorszeniu w momencie przeciążenia wątroby większą ilość endotoksyn (czyli toksyn występujących w błonie zewnętrznej bakterii Gram – ujemnych, tj. Escherichia coli czy też Helicobacter pylori) lub osłabieniem zdolności filtrowania krwi i detoksykacji przez wątrobę. Dlatego tez osoby zmagające się z łuszczycą powinny szczególnie zadbać o prawidłowe funkcjonowanie tego narządu. Glutation, którego stężenie, jak wspomniano wcześniej, zwiększa sylimaryna, należy do związków wykazujących działanie antyoksydacyjne. Przeciwutleniacz ten, jest prawdziwą „odżywką” dla układu odpornościowego, gdyż bierze udział w wykrywaniu i zwalczaniu szkodliwych dla nas mikroorganizmów. Związek ten opóźnia także procesy starzenia poprzez neutralizowanie wolnych rodników. Należy także wspomnieć o skutecznym działaniu ostropestu plamistego w endometriozie, czyli chorobie, która jest jedną z przyczyn bezpłodności kobiet. Jego działanie polega na wspomaganiu wątroby w procesie przetwarzania estrogenu. Hormon ten, w większych stężeniach może nasilać bóle i inne objawy tego schorzenia.

Ostropest plamisty świetnie sprawdzi się w uzupełnieniu codziennego jadłospisu. Należy jednak pamiętać, że roślina ta powinna stanowić wyłącznie dodatek, a nie podstawę Twojej diety. Dlatego też, jeśli nie jest ona odpowiednio zbilansowana, powinieneś powierzyć ją w ręce specjalisty. Skorzystaj z portalu DietMap, który oferuje zdrowe i urozmaicone diety opracowane przez wykwalifikowanych dietetyków.