Kreta – grecka przygoda w najpiękniejszej postaci

1534

Miejsce pełne starożytnych tajemnic, zachwycających plaż i pysznego jedzenia – Grecja to kraj niezwykły oraz wyjątkowy. Obok bardzo ciekawych zabytków na stałym lądzie oferuje większe i mniejsze wyspy, na których czas się zatrzymał.

Do terytorium Grecji wlicza się około 2500 wysp, z czego zamieszkałych jest 165, ale tylko kilka lub kilkanaście znanych jest przez turystów na całym świecie. Jedną z nich bez wątpienia jest Kreta, czyli największa grecka wyspa. Jednak urokiem i popularnością nie ustępuje innym, jak np. Karpathos, Korfu, Kos, Peloponez, Rodos czy Zakynthos. Ogromną zaletą całego terytorium jest łatwość w przemieszczaniu się pomiędzy wyspami, niezapomniane widoki, klimatyczne wąskie uliczki, wzgórza i lazurowa woda oraz klimat – choć wszędzie odrobinę inny to w ostateczności zawsze kojarzący się z wyjątkową gościnnością mieszkańców, lokalnymi przysmakami oraz tradycyjnymi widokami. Każda z wysp w Grecji słynie z czegoś innego, ale głównie charakteryzują się krajobrazem biało-niebieskich domków, które nawiązują do flagi. Na każdej z wysp spróbujemy naturalnej oliwy z oliwek i samych oliwek, cytrusów, wina oraz miejscowego alkoholu. Dlaczego warto spędzić wyjazd na Krecie i co warto zobaczyć?

Chania i inne miasta

Najpopularniejszym miastem Krety jest oczywiście jej stolica, czyli Chania. Z uwagi na obecne tam lotnisko (drugie ulokowane jest w mieście Heraklion) to często nasz pierwszy przystanek na wyspie. Chania głównie słynie z klimatycznej i atrakcyjnej nabrzeżnej dzielnicy portowej oraz charakterystycznej weneckiej zabudowy. Warto rozejrzeć się po tej części miasta i odwiedzić Port Wenecki, na który składają się przylegające do siebie arsenały zbudowane z kamienia i ołowianymi dachami, używane do budowy i przechowywania zimą galer. Na terenie portu znajdziemy również meczet Janczarów. Z Portu przejdziemy na Stare Miasto, czyli kompleks budowli z okresu panowania weneckiego i tureckiego. Osoby zainteresowane zakupem lokalnym produktów powinny odwiedzić halę targową, uważaną za jedną z najpiękniejszych, a na pewno najlepiej wyposażonych centrum handlowych.

W poszukiwaniu chwili wytchnienia możemy udać się do parku miejskiego, aby przy filiżance kawy odpocząć od zgiełku miasta i zobaczyć pasące się tam dzikie kozy Agrimi. Drugim, równie słynnym, miastem Krety jest Heraklion. Nawet jeśli spędzamy wakacje w innej części wyspy warto odwiedzić to pełne zabytków miejsce. Znajdziemy tam, m.in. Rocca al Mare, czyli średniowieczną fortecę wenecką, mieszczącą się w porcie czy mury miejskie.

W Heraklionie możemy też zajrzeć do ciekawych muzeów, jak np. archeologicznego lub historycznego. W centrum miasta znajduje się także Fontanna Morosini, składająca się z ośmiu zbiorników w kształcie 3/4 koła oraz 4 kamiennych lwów. Ściany ozdobiono motywami z mitologii greckiej i baśni ludowych.

Spośród miast warto także zobaczyć Retimno, słynące z ciągnącej się wzdłuż wybrzeża piaszczystej plaży, przy której znajdują się liczne hotele. W mieście znajduje się klimatyczna starówka z wąskimi uliczkami, licznymi zabytkami tureckimi i weneckimi oraz potężna forteca wenecka.

Rozejrzyj się na Krecie

Oczywiście Kreta to nie tylko miasta, ale także szereg mniejszych miejscowości i niezwykłych tworów natury. Jednym z nich jest z pewnością Wąwóz Samaria, który uchodzi za najdłuższy suchy wąwóz Europy. W sumie ma 18 km długości, z czego dla turystów udostępniono 16 km.

Czas przejścia przez wąwóz wynosi ok. 6 godzin. Często w pełnym słońcu i po stromych, ostrych kamieniach, dlatego zaleca się wysokie buty powyżej kostki. Szlak można pokonać schodząc z gór do poziomu morza i na odwrót lub zdecydować się na skróconą, ok. 2 km trasę. Nocowanie na terenie Wąwozu jest zabronione, prawie przez całą trasę nie złapiemy zasięgu w telefonie. W razie potrzeby w połowie trasy jest punkt medyczny oraz radiostacja. Szlaku nie poleca się początkującym lub osłabionym turystom. Choć na trasie jest kilka punktów, w których można uzupełnić wodę warto mieć jej zapas oraz prowiant ze sobą. Wąwóz to idealna opcja dla aktywnych, natomiast na zwolenników błogiego lenistwa czekają najpiękniejsze plaże i lazurowa woda. Na Krecie z każdej strony znajdziemy idealne miejsce do kąpieli wodnej oraz słonecznej, ale jedno jest zdecydowanie szczególne – to niewielka wyspa położona tuż przy południowo-zachodnim brzegu Krety.

Na wyspę można dostać się pieszo przez otaczającą wyspę płytką lagunę. Z uwagi na unikatowe walory przyrodnicze została wpisana na listę Natura 2000. Na Elafonisi znajdziemy, m.in. plażę z piaskiem w lekko różowym kolorze i czyściutką, lazurową wodą. Przy odrobinie szczęścia spotkamy żółwia morskiego, a roślinność oraz zwierzęta wodne zachwycą nas na każdym kroku.

Rozsmakuj się w Grecji

Oczywiście będąc na Krecie, jak i w całej Grecji nie możemy nie spróbować lokalnych przysmaków. Oliwki z serem feta, oliwa z oliwek z chlebkiem pita, a także szereg tradycyjnych dań, takich jak dolmadakia, czyli liście winogron wypełnione ryżem, melitzana – grillowane bakłażany z pomidorami i serem feta, moussaka – zapiekanka z bakłażanów i mięsa mielonego pod sosem beszamelowym, souvlaki – szaszłyki z mięsa oraz popularnego sosu tzatziki.

Na deser koniecznie trzeba spróbować chałwy, baklavy czy jogurtu z figami, a wszystko to w towarzystwie mocnej, greckiej kawy. Wieczorem warto delektować się winem lub mocniejszymi alkoholami, typu: grappa, metaxa czy ouzo.

Nie sposób opisać w jednym artykule wszystkich atrakcji i zalet Greckiej Krety, dlatego spragnionych dodatkowych informacji o tej wyspie odsyłam do przewodnika TUI: http://www.tui.pl/wypoczynek/grecja/kreta. Osoby rozważające spędzenie wakacji w Grecji z pewnością znajdą w nim wiele praktycznych porad oraz propozycji zwiedzania jak i spędzania wolnego czasu w tym urokliwym kraju.

Płyń przed siebie

Kreta to idealna baza wypadowa na inne wyspy. Popłyniemy stąd m.in. na Karpathos, Peloponez, Rodos czy Santorini. Warto przedłużyć wakacje, aby odkryć kolejną z wysp i na nową zakochać się w greckim klimacie, słońcu oraz krajobrazie. Z pewnością już po pierwszej greckiej wyprawie zapragniemy odwiedzić kolejną wyspę, jak np. znane Korfu, Kos czy Zakynthos. Na szczęście ich ogromna ilość pozwoli nam znaleźć swoje ulubione miejsce.