Asus P2530, czyli przyzwoity laptop do biura i nie tylko

862

Na rynku niezwykle cenione są urządzenia uniwersalne, które potrafią spełnić wymagana zróżnicowanego grona klientów. Kryteria te stara się spełnić firma Asus, oferując miedzy innymi laptopa P2530.

Określany jest on przede wszystkim jako urządzenie dostosowane do pracy w biurze, jednak poszczególne jego konfiguracje mogą posłużyć także użytkownikom domowym, a także mniej wymagającym graczom. Żeby jednak to wszystko stało się możliwe, konieczne jest zwrócenie uwagi na szereg jego parametrów.

Analiza specyfikacji

Wszystko dlatego, że Asus P2530 występuje na rynku w wielu zróżnicowanych konfiguracjach. Szeroki wybór dotyczy niemal każdego podzespołu, dlatego często trudno jednoznacznie stwierdzić, do czego ów laptop nam się przyda.

Jeżeli zależy nam na maksymalnej wydajności, decydujmy się przede wszystkim na modele wyposażone w procesory Intel Core i7 szóstej generacji. Najczęściej pojawiającym się układem w tych konfiguracjach jest i7-6500U, który gwarantuje przyzwoite osiągi przy jednoczesnym ograniczaniu wykorzystywanej energii. W poszukiwaniu pewnych oszczędności, powinniśmy natomiast rozglądać się za modelami laptopa wyposażonymi w procesory i5-6200U bądź i3-6100U.

W kwestii wyboru karty graficznej możliwości mamy dwie. Pierwsza zakłada kupno laptopa z jednostką zintegrowaną (HD Graphics 520). Rozwiązanie to zalecane jest przede wszystkim użytkownikom domowym, którzy nie zamierzają uruchamiać specjalnie wymagających gier komputerowych bądź programów graficznych.

Do osób chcących nieco więcej, kierowane są konfiguracje posiadające kartę graficzną Nvidia GeForce 920M. Wyposażona została ona w 2GB pamięci DDR3. Nie jest to może jednostka najwydajniejsza, jednak z pewnością poradzi sobie z podstawowym oprogramowaniem graficznym oraz kilkuletnimi grami komputerowymi.

Chcąc zakupić 15-calowego Asusa P2530, musimy zastanowić się również nad doborem matrycy. Występuje ona bowiem w dwóch wersjach. Pierwsza z nich obsługuje rozdzielczość HD (1366×768) druga natomiast Full HD (1920×1080).

Ostatnią kwestią, na jaką należy zwrócić uwagę jest dysk twardy. Do użytku domowego zalecane są modele wyposażone w dysk talerzowy HDD o pojemności maksymalnej do 1 TB. W ramach pracy w biurze, z pewnością przydatny okaże się jednak szybszy dysk SSD (jego pojemność może wynieść najwyżej 256 GB).

Jaka cena?

Asus P2530 charakteryzuje się przede wszystkim zróżnicowanym wyposażeniem. Potencjalni nabywcy mogą wybierać spośród kilku konfiguracji, które korzystają z wyżej wymienionych podzespołów w różnych połączeniach. Pod tym względem, laptop przypomina inne urządzenia z tej półki jakościowej. Wspomnieć można chociażby Dell Inspiron 5558, którego poszczególne wersje posiadają tę samą kartę graficzną i podobne procesory.

Omawiany laptop zróżnicowany jest również pod względem cenowym. Na rynku dostępne są modele, których cena waha się od 2500 do mniej więcej 4000 złotych. Ostateczny wybór uzależniony jest oczywiście od tego, jakie czynności chcemy realizować na laptopie.