Półfinał Wielkiej Ligi Czytelników w tomaszowskiej bibliotece

833

Miejska Biblioteka Publiczna Oddział dla Dzieci i Młodzieży w tym roku pełni obowiązki Koordynatora Powiatowego Konkursu „Wielka Liga Czytelników”. Jest to już III edycja tych czytelniczych zmagań, które odbywają się pod honorowym patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Konkurs jest organizowany w dwóch kategoriach wiekowych: kl. I – III oraz IV – VI. Przebiega w trzech etapach: etap I – powiatowy (17 X 2016 – 10 III 2017), który prowadzony był przez koordynatora w szkole, bibliotece, a jego celem było wyłonienie trójki półfinalistów (z każdej kategorii wiekowej), którzy zdobyli 10 sprawności czytelniczych oraz najlepiej napisali test kwalifikacyjny. Etap II – półfinały wojewódzkie (21 IV 2017) – test drużynowy oraz etap III – finał ogólnopolski (27 V 2017) – drużynowe potyczki literackie o tytuł mistrza czytania, którym towarzyszyć będą liczne atrakcje dla rodzin. Całość imprezy odbędzie się pod nazwą „VI Wielka Zabawa Rodzinna”.

Już w najbliższy piątek, 21 kwietnia w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży, pl. Kościuszki 18, odbędzie się półfinał „Wielkiej Ligi Czytelników” dla uczestników czytelniczych zmagań z naszego regionu. Lista placówek, które przyjadą w tym dniu do oddziału dostępna jest na stronie WLC, w zakładce: miejsca półfinału. [link]

21 kwietnia od godziny 10.00 będziemy przyjmować drużyny. Prosimy uczestników półfinału o zabranie ze sobą legitymacji szkolnych w celu potwierdzenia danych. Dzieci zajmą miejsca zgodnie z wizytówkami ustawionymi na ławkach. O godz. 10.20 odbędzie się oficjalne powitanie piszących. Odczytamy krótki list od organizatorów wraz z instrukcją wypełniania testu. Nastąpi rozdanie testów zgodnie z kategorią klasową – dla 1-3 i 4-6. Uczniowie młodszych klas zmagać się będą z pytaniami do utworu „Bohaterski Miś” Bronisławy Ostrowskiej zaś starsze dzieci rozwiążą test dotyczący „Przygód Tomka na Czarnym Lądzie” Alfreda Szklarskiego. Przypomnimy również o konieczności podpisania się na każdej kartce. Dzieci będą pisały test od godz. 10.30 do 11.40 (70 minut) pod okiem powołanej komisji. Przypominamy: uczniowie piszą test drużynowo, mogą zatem konsultować się ze sobą w drużynie, ale nie mogą korzystać z książek, notatek, dodatkowych informacji. Członkowie komisji nadzorującej mogą przeczytać uczniom klas pierwszych pytania testowe – w razie zgłoszenia przez uczestników takiej konieczności. O godz. 11.40 nastąpi zakończenie pisania. Testy będą sprawdzane przez komisję w Szkole Podstawowej nr 1 w Katowicach, a wyniki umieszczone zostaną na stronie internetowej konkursu ok. 27 kwietnia.

O godz. 12.00 dla wszystkich półfinalistów, w ramach podziękowania, odbędzie się spektakl pt. „Dwa królestwa” w wykonaniu grupy teatralnej „Misz-Masz”. Dzieci pracują pod kierunkiem Pani Iwony Jabłońskiej – instruktora artystycznego Miejskiego Centrum Kultury – filia Dzielnicowy Ośrodek Kultury. Już teraz za zaangażowanie serdecznie dziękujemy. Wszyscy uczestnicy półfinału otrzymają pamiątkowe dyplomy.

Wszystkim półfinalistom „Wielkiej Ligi Czytelników” życzymy powodzenia i trzymamy kciuki.

Autor MBP Tomaszów Mazowiecki