Firma potrzebuje finansowego wsparcia? Sprawdź, jaki kredyt warto zaciągnąć

1151

Prowadzenie przedsiębiorstwa jest sporym wyzwaniem. Nie chodzi tylko o to, by pozyskiwać klientów, ale przede wszystkim utrzymać płynność finansową. Istotne jest przy tym ciągłe inwestowanie, ponieważ stagnacja oznacza najczęściej poddanie się wpływom konkurencji. W każdym z tych przypadków potrzebne są pieniądze. Jeśli potrzebujesz wsparcia, warto rozważyć ofertę banków.

Przedsiębiorcy są ulubionymi klientami banków. Instytucje chętnie udzielają im wsparcia – szczególnie, jeśli firma cieszy się ugruntowaną pozycją oraz wykazuje odpowiednio wysoką zdolnością kredytową. Nic więc dziwnego, że banki starają się wychodzić naprzeciw potrzebom i oczekiwaniom, proponując szeroki wybór kredytów. Wystarczy spojrzeć choćby na ranking kredytów przygotowany przez Idea Bank, by przekonać się o wielu wariantach (źródło: https://www.ideabank.pl/ranking-kredytow-dla-firm).

Kredyt obrotowy pozwala sfinansować bieżącą działalność

Chcąc zachować płynność finansową w momencie, gdy kontrahenci spóźniają się z uregulowaniem należności, można zaciągnąć kredyt obrotowy. Nisko oprocentowany, dostępny właściwie tego samego dnia, pozwala pokryć bieżące wydatki w terminie.

Pieniądze otrzymane w ramach kredytu obrotowego można przeznaczyć niemal na dowolny cel związany z codzienną firmową działalnością.

Kredyty dla spółek

Kredyty dla spółek to ciekawe rozwiązanie pojawiające się w ofercie niektórych banków. Pozyskane pieniądze można przeznaczyć nie tylko na bieżącą działalność, ale również sfinansowanie kapitału zakładowego.

W zależności od oferty konkretnego banku, można otrzymać spore kwoty – nawet do 500 tys. złotych bez zabezpieczeń (w przypadku Idea Banku).

Kredyty inwestycyjne

Każda firma, która nie chce stać w miejscu i której zależy na zdobyciu pozycji lidera w branży, powinna pomyśleć o pozyskaniu środków na rozwój. Pomaga w tym m.in. kredyt inwestycyjny – najczęściej atrakcyjnie oprocentowany, zwykle mniej niż typowy kredyt obrotowy.

Pozyskane w ramach kredytu pieniądze można przeznaczyć na konkretne cele związane z poszerzeniem działalności lub modernizacją. Do takich wydatków można zaliczyć m.in. zakup nieruchomości, remont nieruchomości, zakup sprzętu oraz maszyn, itp.

Czy nowe firmy mają szansę na wsparcie finansowe?

O ile przedsiębiorstwa obecne na rynku od co najmniej kilku lat i wykazujące odpowiednio wysoką zdolność kredytową nie mają trudności w uzyskaniu wsparcia finansowego, w nieco gorszej pozycji są firmy rozpoczynające swoją działalność. Czy to oznacza brak szansy na jakikolwiek kredyt?

Nie da się ukryć, że większa część oferty kredytowej dedykowana jest wyłącznie przedsiębiorcom z co najmniej 6 miesięcznym stażem na rynku. Aczkolwiek wśród dostępnych kredytów pojawiają się oferty” na start” przyznawane już od pierwszego dnia działalności. Zwykle jednak takie produkty obwarowane są dość restrykcyjnymi warunkami, np. zabezpieczeniami w postaci nieruchomości.