Noc biblioteki w I LO

496

„Zgroza nie czytać”

„A to miej na pilnej pieczy, abyś czytał, kiedy tylko możesz”

– tymi słowami Mikołaj Rej zachęcał sobie współczesnych do lektury dzieł literackich. A więc już w dobie renesansu wiedziano o tym, że czytanie ma wspaniały wpływ na człowieka, między innymi rozwija intelekt, pobudza wyobraźnię, poszerza słownictwo. Dzisiejsze badania naukowe potwierdzają fakt, że lektura ma zbawienny wpływ na nasz umysł i ciało.

Jednak współcześnie słyszy się opinie, że książka staje się przeżytkiem, bo nikt na czytanie nie ma czasu! Społeczność naszej szkoły pragnie udowodnić, że to nieprawda, a chwile spędzone w towarzystwie literatury oraz ludzi, którzy ją tworzą, mogą być naprawdę ciekawe. Chcemy jedną czerwcową noc poświęcić pięknej idei, jaką jest biblioteka. Spotkajmy się więc 2 czerwca od godziny 18 do 24, aby poznać lub odświeżyć w pamięci niektóre dzieła, w formie książkowej i filmowej. Wybraliśmy takie, które zna cały świat, są to np. „Mistrz i Małgorzata” M. Bułhakowa, „Zmierzch” S. Meyer, „Pachnidło” Suskinda…

Zaprezentujemy fragmenty dzieł literatury obcej w ich oryginalnych językach. Ponadto będzie możliwość obejrzenia adaptacji filmowych tychże pozycji, również w językach angielskim i niemieckim.

Zanim zaprezentujemy wybrane utwory literackie i filmowe, będziemy mieć okazję poznać tomaszowską poetkę p. Elizę Segiet. Opowie nam o swej pasji, jaką jest tworzenie wierszy oraz zaprezentuje własny, bogaty literacki dorobek. Pisarka znana jest z tego, że na swe wieczory autorskie zaprasza innych znanych twórców, więc całość zapowiada się ciekawie. Mamy nadzieję, że organizowana „Noc bibliotek” będzie początkiem czegoś nowego i dostarczy wielu niesamowitych przeżyć. Przecież „czytanie to jest odnajdywanie własnych bogactw i własnych możliwości przy pomocy cudzych słów” (Jarosław Iwaszkiewicz).

Autor I LO Tomaszów Mazowiecki