Jak wybrać rakietę do tenisa dla początkującego seniora?

1454

W dzisiejszych czasach popularna staje się aktywizacja seniorów. Jednym z jej przejawów jest zachęcanie starszych osób do uprawiania różnego rodzaju sportów. Dobrym pomysłem może być wybór tenisa, choć wiąże się on zwykle z koniecznością zakupu własnego sprzętu, a konkretnie – rakiety tenisowej.

Jaką rakietę tenisową wybrać dla początkującego seniora?

Wbrew powszechnie panującej opinii tenis jest sportem, który z powodzeniem mogą uprawiać również ludzie w podeszłym wieku – oczywiście o ile nie posiadają stwierdzonych żadnych przeciwwskazań zdrowotnych. Rozglądając się za rakietą dla początkującego seniora należy wziąć pod uwagę kilka istotnych czynników, między innymi ograniczone możliwości fizyczne – zbytnie obciążanie ramienia czy barku nie jest bowiem wskazane u starszych osób.

Koszt

Cena najtańszej rakiety odpowiedniej dla początkującego seniora oscyluje wokół 300 złotych. Z reguły trudno polecić modele tańsze – wyjątek stanowią przeceny i okazje, ale ich wypatrzenie może okazać się trudne dla osoby nieobeznanej z poszczególnymi modelami.

Właściwości

Każda rakieta tenisowa posiada swoją charakterystykę, na którą składa się kilka czynników jej budowy i wykonania. Pierwszym z nim jest waga – zwykle uzależniona od doświadczenia tenisisty i jego płci (mężczyźni i osoby dużo grające sięgają zwykle po cięższe modele). Niezależnie od tego faktu, rakieta przeznaczona dla seniora powinna ważyć nieco mniej niż w przypadku młodej osoby dorosłej. Istotne znaczenie ma bowiem kwestia obciążania mięśni barków oraz ramion, które w podeszłym wieku nie zawsze są tak samo sprawne, jak za młodu.

Kolejną cechą rakiety do tenisa, na jaką zwracają uwagę tenisiści jest jej siła naciągu. Im większa, tym uderzenia są silniejsze, jednak gra staje się mniej komfortowa i bardziej obciążająca rękę. Dlatego też prawidłowym wyborem dla osób starszych są modele o niewielkim naciągu.

Rozmiar główki rakiety to czynnik, wokół którego często pojawiają się dziwne przesądy, zazwyczaj niemające zbyt wiele wspólnego z prawdą. Jeden z nich mówi o polecaniu seniorom rakiet o dużej powierzchni główki, ponieważ rzekomo łatwiej jest takimi odbijać piłkę. Tymczasem w rzeczywistości nie ma to znaczenia, a ponadto większą rakietą trudniej jest manewrować.

Ostatnią cechą rakiet tenisowych, która ma realne znaczenie i wpływ na jakość gry przez początkujące osoby w podeszłym wieku jest ich zbalansowanie. Środek ciężkości powinien być bowiem położony w neutralnym punkcie (przesunięty w stronę główki rakiety pozornie ułatwia grę, lecz prowadzi do wyrobienia złych nawyków).