Wrzuć BANANA do plecaka swojego dzieciaka

577
Rozpoczyna się kolejny rok szkolny, a wraz z nim wraca problem odżywiania się dzieci i młodzieży. Dietetycy biją na alarm, że wciąż rośnie grupa otyłych dzieci w Polsce. Według raportu Instytutu Żywności i Żywienia z 2015 roku, ponad 22 proc. uczniów szkół podstawowych i gimnazjów w Polsce cierpi na nadwagę lub otyłość. Często wynika to z braku wiedzy na temat zdrowego odżywiania.
„Rosnący problem otyłości wśród dzieci jest widoczny gołym okiem” – mówi Małgorzata Sobczyk (wiceprezeska Fundacji Szczęsliwi bez cukru, dietetyk) – „Sami nauczyciele zgłaszają, że jednym z głównych problemów są przekąski, które dzieci przynoszą z domu. Pomimo zajęć z edukacji żywieniowej i poszerzania świadomości dzieci, to ostatecznie rodzic decyduje co ląduje w plecaku dziecka.  Rodzice często tłumaczą się brakiem czasu, żeby przygotować coś zdrowego”.
Świetną alternatywą moga być owoce, np. łatwo dostępne banany. Banan to owoc, który kryje w sobie wiele tajemnic. Wiemy, że może być zamiennikiem słodyczy, ale niewiele wiemy o tym, skąd w Polsce pojawiają się banany, z jakich krajów do nas przybywają i kto stoi za ich produkcją. Fundacja Kupuj Odpowiedzialnie wierzy w edukację najmłodszych. Stąd w ramach kampanii „Kupuj Odpowiedzialnie Owoce” powstała strona edukacyjna: www.ekonsument.pl/banany, która stanowi kompendium wiedzy na temat tego niezwykłego owocu
Żeby wpłynąć na zmianę myślenia dzieci, a także ich rodziców, konieczna jest edukacja i pokazywanie danego problemu z różnych perspektyw. Stronę www.ekonsument.pl/banany polecamy nauczycielom i rodzicom. Zachęcamy do pogłębiania wiedzy na temat bananów a także do wprowadzania właściwych nawyków żywieniowych na co dzień. Nowy rok szkolny może być świetnym momentem na rozpoczęcie takich zmian.