Laureatka Pokojowej Nagrody Nobla w Polsce

607

Książka laureatki Pokojowej Nagrody Noblakobiety, która sprzeciwia się reżimowi Islamskiej Republiki Iranu.

Lekarz z powodu wyznania nie przepisze kobiecie lekarstwa ratującego jej życie. Na ulicach ekstremiści rzucają kamieniami w protestujących opozycjonistów. Jaki to kraj?

Kobieta powinna przyjąć „postawę uległą wobec męża”, zaś bicie małżonki „ma na celu uszanowanie kobiety i nauczenie jej dyscypliny”. To powiedział polski polityk czy muzułmański duchowny? 

 Szirin Ebadi, pierwsza muzułmanka w historii wyróżniona Pokojową Nagrodą Nobla, napisała przejmującą relację z samego epicentrum dramatycznych przemian, jakie nastąpiły w Iranie po rewolucji islamskiej. Za pomoc prześladowanym i torturowanym opozycjonistom, a także kobietom aresztowanym przez policję moralną za „wyzywająco zsuniętą z czoła chustę” trafiła do więzienia. Nękana przez służby wewnętrze, które zastraszały jej córki oraz przyjaciół, w końcu znalazła się na liście największych wrogów prawa szariatu. 

Książka Kiedy będziemy wolne jest ostrzeżeniem. W latach 70. XX wieku ulice Iranu nie różniły się niczym od reszty świata bawiącego się w rytm muzyki The Bee Gees. Wszystko zmieniło się, gdy po obaleniu szacha nad aparatem państwa pełną kontrolę przejęło prawo islamu. Od tego momentu o życiu Irańczyków decydują policja religijna i sądy religijne.

 Szirin Ebadi w Polsce! Laureatka Pokojowej Nagrody Nobla, pierwsza sędzina w historii Iranu, działaczka na rzecz praw człowieka i feministka ma wiele do powiedzenia na temat kraju, w którym zniesiono niezależne sądownictwo, wprowadzono cenzurę medialną, a także pozbawiono kobiety podstawowych praw decydowania o swoim ciele

Wydawca: