Zmiana czasu – przestawiamy zegarki

465

Jak co roku pod koniec października przychodzi czas na cofanie wskazówek zegara o godzinę. Tym razem będziemy mogli pospać godzinę dłużej, osoby pracujące na nocną zmianę wrócą godzinę później do domu, a pociągi będą zmuszone stać w polu i czekać, aby dotrzeć do miejsca docelowego w odpowiednim czasie. Poza tymi dużymi dolegliwościami związanymi ze zmianą czasu są także te znacznie mniejsze – np. konieczność przestawienia zegarków.

U zegarmistrza

Jak się okazuje podczas przestawiania zegarków z czasu letniego na zimowy i odwrotnie zegarmistrzowie mają najwięcej pracy. W pierwszej kolejności pojawiają się klienci, którzy chcą przestawić swoje zegarki w taki sposób, aby nie trzeba było ich naprawiać. Jest to ważne szczególnie dla posiadaczy czasomierzy  mechanicznych,  bardzo kosztownych lub zabytkowych. Kilka dni po nocy, gdy czas jest zmieniany pojawia się kolejna grupa klientów. Tym razem są to ludzie, którzy postanowili samodzielnie przestawić swój czasomierz, a wskutek tego działania zegarek uległ uszkodzeniu i wymaga naprawy. Jak można się spodziewać przestawienie zegarka w zakładzie zegarmistrzowskim to znacznie mniejszy koszt niż późniejsza jego naprawa, stąd też zdaniem specjalistów, właściciele drogich zegarków powinni zdecydować się na przestawienie zegarków w zakładzie zegarmistrzowskim.

W domu

Oczywiście nie ma sensu iść do zegarmistrza z najprostszymi modelami czasomierzy, które są przystosowane do dowolnego ustawiania czasu. Taką opcję ma większość zegarków kwarcowych oraz zegarki elektroniczne produkowane np. przez Casio czy Seiko. Przestawienie czasu w zegarkach mechanicznych też nie jest skomplikowana, o ile czasomierze mają niewiele funkcji dodatkowych. Jeśli zegarek wskazuje godziny, minuty, sekundy i jest wyposażony jedynie w datownik, przestawienie go nie powinno nastręczać trudności. Jeżeli dodatkowo ma inne funkcje, wówczas przestawienie wskazówek może okazać się problematyczne. W takim wypadku warto wybrać się do zegarmistrza, który za niewielką opłatą zrobi to fachowo i z pewnością nie uszkodzi mechanizmu.

Zmiana czasu z letniego na zimowy i odwrotnie od wielu lat jest tematem dyskusji prowadzonych w domach, zakładach pracy a nawet w sejmie. Niestety jak do tej pory rozmowy i spory dotyczące tego zagadnienia nie wnoszą nic nowego do naszego codziennego życia. Dlatego zamiast po raz kolejny mierzić się na wprowadzanie zmiany czasu lepiej ze stoickim spokojem przestawić o godzinę w tył wszystkie zegarki znajdujące się w domu.