Zakończenie ćwiczenia taktycznego z wojskami

344
29 września br. dobiegło końca największe tegoroczne ćwiczenie z wojskami w Polsce pk. DRAGON-17.
 
Największe przedsięwzięciem szkoleniowe sił zbrojnych w 2017 roku zostało oficjalnie zakończone w Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki w Zegrzu, 29 września br. Ćwiczenie  DRAGON-17 miało charakter obronny, a jego głównym celem było zgranie funkcjonowania dowództw poszczególnych rodzajów sił zbrojnych, zgodnie z ich wojennym przeznaczeniem i organami administracji publicznej.
 
W największych tegorocznych wojskowych manewrach wzięli również udział żołnierze 25 Brygady Kawalerii Powietrznej, wspierani przez sojuszników zza oceanu. Żołnierze armii amerykańskiej z 10th Combat Aviation Bridage, którzy obecnie stacjonują w 33. Bazia Lotnictwa Transportowego w Powidzu, pokazali niejednokrotnie, że warto z nimi współpracować. Bezwzględnie przestrzeganie warunków bezpieczeństwa i zachowanie zasady koszt = efekt, przyniosło niewymierne skutki. Wspólne szkolenie załóg statków powietrznych, loty w tzw. szyku mieszanym, wykonywanie razem zadań lotniczych, a także wymiana doświadczeń na pewno zaowocuje w przyszłości.
 
Częstą przyczyną wypadków, nawet w śród najlepiej wyszkolonych żołnierzy jest rutyna. Na całe szczęście wszyscy kawalerzyści, mimo wielu dni spędzonych na poligonie oraz dużej intensywności szkolenie powrócili cali i zdrowi do swoich rodzin. Tym samym, nadrzędny cel udziału w ćwiczeniu z wojskami pk.DRAGON-17 został osiągnięty.
Tekst: por. Michał Kolad
Zdjęcia: szer. Agnieszka Grzelak, st. szer. Łukasz Kermel