XII Powiatowe Święto Ziemniaka

418

Już po raz XII w sobotę 30 września odbyło się Powiatowe Święto Ziemniaka czyli Reymontowskie Wykopki w związku z wojewódzkimi obchodami Roku Reymontowskiego. Z uwagi na 650 lecie powstania Brzustowa, tegoroczne Święto miało charakter bardzo uroczysty, rozpoczęło się mszą świętą w kościele parafialnym w Brzustowie. Następnie na scenie wszystkich zgromadzonych powitali Wicestarosta Powiatu Tomaszowskiego Dariusz Kowalczyk wraz z Wójtem Gminy Inowłódz Bogdanem Kąckim.

Głównym bohaterem tego dnia był oczywiście ziemniak, pod różnymi postaciami. Tradycyjnie odbył się konkurs na Reklamę Ziemniaka, Króla Ziemniak oraz rzut gumofilcem. W Konkursie na Reklamę Ziemniaka, do którego przystąpiło 8 reprezentacji KGW I miejsce zajęło KGW Luboszewy z gminy Lubochnia.

Z kolei największego ziemniaka zgłosił Pan Piotr Bojdo z Bobrowca, gm. Rzeczyca. Zwyciężył ziemniak o wadze 1,20 kg.

Rozstrzygnięto również gminny konkurs plastyczny pn. „Co się na miedzy zdarzyć może – karta do albumu” organizowany przez Publiczną Szkołę Podstawową w Brzustowie. Nagrody w tym konkursie ufundował Wójt Gminy Inowłódz. Wręczone zostały także puchary zwycięzcom powiatowego konkursu w rzucie gumofilcem, który przeprowadzony został w czterech kategoriach: VIP – I miejsce zajął: Pan Bogdan Kącki Wójt Gminy Inowłódz z rzutem na odległość 25 m, w kat. mężczyzn najdalej rzucił, bo aż 30,70 m Pan Arkadiusz Sobolewski, w kat. kobiet najlepsza była Pani Wiktoria Wajszczyk z rzutem 21,20 m, a wśród dzieci Emanuel Jarząbek w rzucie na odległość 21 m. Nagrody na reklamę ziemniaka oraz króla ziemniaka ufundował Starosta Tomaszowski.

W bloku ludowym na scenie zaprezentowały się lokalne Zespoły Ludowe:„Królowianie” i „Brzustowianie” oraz Gminny Dziecięcy Zespół Ludowy „Cekinki”. Ponadto wystąpili: „Ciebłowianie”, „Niebowianki”, „Kraśniczanki” i „Dębowianki”.

Wśród tegorocznych gwiazd wieczoru zaprezentował się Zespół Pieśni i Tańca Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie „JAWOR” oraz Grupa INOROS.

Organizatorzy zapewnili uczestnikom uroczystości moc atrakcji towarzyszących, a tu m.in.: wystawę zdjęć pt. „Wieś ze starej i nowej fotografii”, animacje dla dzieci, degustacje potraw ziemniaczanych oraz ognisko z pieczonymi ziemniakami.

(Źródło: Mirona Werkowska, Agnieszka Ciołak)