Policyjna Akademia Bezpieczeństwa

1082

W piątek 27 października w Szkole Podstawowej nr 13 przy ul. Niemcewicza odbyła się dwunasta edycja Policyjnej Akademii Bezpieczeństwa. W zawodach, pod Patronatem Starosty Tomaszowskiego, rywalizowało 20 dwuosobowych drużyn – dziewczynka i chłopiec- uczniów klas drugich szkół podstawowych ze Smardzewic, Brzustowa, Luboczy, Lubochni, Rzeczycy, Sadykierza, Rokicin, Komorowa, Glinnika, Wiaderna oraz SP 6, SP 1, SP 10, SP 8, SP 13, SP 12, SP 7, SP 14, Ośrodka Szkolno-Wychowawczego i Chrześcijańskiego Centrum Edukacyjnego „Tomek” . Reprezentacje szkół zostały wcześniej wyłonione w eliminacjach wewnątrzszkolnych.

Konkurs rozpoczęto rywalizacją sportową. Dzieci miały do pokonania tor przeszkód, podobny do tego na jakim rywalizują kandydaci do służby w policji. Test sprawnościowy składał się z ośmiu elementów, które drugoklasiści musieli jak najszybciej pokonać. Najpierw bieg slalomem, potem przewrót w przód, przenoszenie piłki lekarskiej, bieg po przeszkodach, a następnie rzucanie piłkami do koszykówki, pięć brzuszków, skok przez skrzynię i na koniec wymaganego toru pięć rund biegu na odcinku 5 metrów.

Kolejnym etapem konkursu był test z wiedzy o bezpieczeństwie, złożony z 15 pytań, rozwiązywany drużynowo. Zagadnienia poruszone w tej części rywalizacji dotyczyły znajomości podstawowych przepisów ruchu drogowego i bezpiecznego zachowania w codziennych sytuacjach życiowych np. przy spotkaniu z nieznajomym.

Uzyskane na torze przeszkód czasy zawodników każdej drużyny sumowano i po doliczeniu do nich punktów z testu z wiedzy powstała klasyfikacja ogólna. Wszystkie drużyny osiągnęły bardzo dobre wyniki, różnice punktowe były minimalne! Organizatorzy – Zespół ds. Nieletnich i Patologii tomaszowskiej komendy policji, ustalili ostateczny wynik.

Najlepsi byli reprezentanci Szkoły Podstawowej nr 12 w Tomaszowie Maz -Ada Lewandowska i Igor Andryśkiewicz. Drugie miejsce zajęli Oliwia Jamrożek i Franciszek Zysiak ze Szkoły Podstawowej nr 14, a trzecie Hanna Lisiczko i Oliwier Jabrzyk ze Szkoły Podstawowej nr 1.

Zwycięzcy reprezentować będą nasz powiat na finale wojewódzkim, który odbędzie się 17 listopada w Łodzi.

Zwycięska para otrzymała fantastyczne hulajnogi ufundowane przez Europejskie Centrum Odszkodowań w Legnicy. Laureaci drugiego miejsca wywalczyli deskorolki, a zdobywcy trzeciego miejsca –kaski rowerowe, ufundowane przez Urząd Miasta. Dodatkowo laureaci otrzymali bilety na wybrany seans od kina Helios. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali zestaw do badmintona, gry edukacyjne i drobne upominki oraz elementy odblaskowe ufundowane przez Starostwo Powiatowe, Urząd Miasta, Urząd Gminy w Lubochni, oraz Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Piotrkowie Tryb.

Najszybsi uczestnicy – Ada Lewandowska z SP 12 i Adrian Szulc z SP w Rokicinach otrzymali nagrody specjalne ufundowane przez Akademię Tomaszowskiej Siatkówki i SP 13.

W przerwie między etapami konkursu dzieci mogły zdobyć dodatkową widzę na temat bezpieczeństwa – Anna Gawarzyńska i Remigiusz Bigos z KRUS oddział Tomaszów Maz. omówili z dziećmi zasady bezpieczeństwa w gospodarstwie rolnym i domowym. Ta atrakcja cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem wśród dzieci – zdobytą wiedzę KRUS nagrodził dodatkowymi upominkami.