Ceramika Paradyż pomaga poszkodowanym w nawałnicach

606

Choć od sierpniowej nawałnicy, która przeszła nad północną Polską z 11 na 12 sierpnia br. minęło już ponad trzy miesiące, jej mieszkańcy wciąż potrzebują wsparcia w odbudowie swoich domów. Do akcji pomocy poszkodowanym przyłącza się także Ceramika Paradyż, która przekazała w formie darowizny najbardziej potrzebującym ponad 2,2 tys. m2 płytek ceramicznych.

 Nawałnice przyniosły zniszczenia w setkach miast i wsi. Boleśnie dotknęły także województwo kujawsko-pomorskie, gdzie silny wiatr, intensywne opady deszczu i gradu oraz wyładowania atmosferyczne uszkodziły domy mieszkańców aż 28 gmin. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji oceniło wtedy, że ich odbudowa, remonty i rozbiórki potrwają co najmniej dwa lata.

 W odpowiedzi na apel

 Doraźna pomoc po tragedii była konieczna, ale niewystarczająca. Pod koniec sierpnia Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa zwróciło się z prośbą o pomoc do producentów materiałów niezbędnych do odbudowy domów. – Gdy otrzymaliśmy pismo z Ministerstwa, nie wahaliśmy się ani chwili. Ogrom tragedii, jaka dotknęła potrzebujących, był niewyobrażalny, dlatego też wyraziliśmy chęć pomocy i czekaliśmy na szczegółowe wytyczne – mówi Tomasz Popielawski, rzecznik prasowy Ceramiki Paradyż.  – Na początku października skontaktował się z nami Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego z Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Bydgoszczy, który oszacował straty w regionie i zajął się koordynacją prac. Przeprowadzono tam także wywiady środowiskowe, dzięki czemu mogliśmy udzielić realnego i niezbędnego wsparcia rodzinom najbardziej potrzebującym – dodaje Popielawski. Ceramika Paradyż zdecydowała się przekazać mieszkańcom województwa kujawsko-pomorskiego ponad 2 200 m2 płytek podłogowych i ściennych, które trafią do najbardziej poszkodowanych z powiatów tucholskiego, nakielskiego, bydgoskiego oraz żnińskiego.  Taka ilość materiału wystarczy na pomoc setkom rodzin. Bezpłatny transport z naszej fabryki na północ kraju pomogło zorganizować Wojsko Polskie – podaje szczegóły rzecznik.

 Pierwsza pomoc dla rodziny z gminy Konarzyny

 To nie pierwszy raz, gdy Ceramika Paradyż wspiera ofiary sierpniowych nawałnic. Latem, zaraz po tragedii, firma pomogła rodzinie z gminy Konarzyny, która najbardziej ucierpiała w wyniku klęski żywiołowej. W wyniku zawalenia się dachu, zginęła wtedy pani Stanisława, a dom musiał zostać całkowicie rozebrany – po dorobku życia całej rodziny nie pozostał żaden ślad, a załamany mąż musiał pomieszkiwać u rodziny wraz z niepełnosprawnym synem. – By odbudować dom potrzebne były nie tylko środki rządowe przekazane na ten cel. Gmina przeprowadziła wtedy zbiórkę wśród osób prywatnych, zwróciła się także z prośbą o pomoc do nas. Przekazaliśmy poszkodowanej rodzinie 102 m2 płytek podłogowych i ściennych do różnych pomieszczeń – wspomina Tomasz Popielawski.

O nawałnicach mało kto już pamięta. Tymczasem setki rodzin wciąż walczy o powrót do normalnego życia. Wsparcie Ceramiki Paradyż dla mieszkańców województwa kujawsko-pomorskiego jest gestem solidarności. – Jako firma odpowiedzialna społecznie, nie możemy przejść obojętnie obok tragedii, która rozegrała się w sierpniu. Wierzymy, że pomoc w odbudowie domów da poszkodowanym nadzieję na lepsze jutro i umożliwi szybszy powrót do normalności – mówi Adam Tępiński, Prezes Zarządu Ceramiki Paradyż.