CUKIEREK ALBO RÓZGA akcja na drodze wojewódzkiej nr 713

569

W dniu 13 grudnia 2017 roku funkcjonariusze Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Tomaszowie Maz. wraz z uczniami Zespołu Szkół w Komorowie przeprowadzili działania”Cukierek albo rózga”. Była to przedświąteczna akcja, która edukowała najmłodszych, przybliżyła im pracę policjantów drogówki, a także miała na celu poprawienie bezpieczeństwa na drogach.

Akcja została przygotowana przez Zespół Szkół w Komorowie pod okiem pedagogów Beaty Kielan i Doroty Kowalskiej wraz z Komendą Powiatową Policji w Tomaszowie Mazowieckim, z której ramienia poprowadził ją Naczelnik Ruchu Drogowego podinsp. Rafał Goszczyński wraz z funkcjonariuszami sierż. sztab. Krzysztofem Żegnałkiem i st.post. Olgą Bogatek. Do akcji włączył się także Pan Michał Kędziora z Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu.

Dzieci wręczali zatrzymanym przez Policję kierowcom cukierki za poprawną jazdę lub rózgę za drobne wykroczenia lub nieprawidłowe zachowanie na drodze.

Z uwagi na przedświąteczny okres i znacznie większą ilość uczestników ruchu na drogach Policja przypomina:

Wybierając się na przedświąteczne zakupy:

1. Samochód parkuj w bezpiecznych miejscach, jeżeli jest to możliwe korzystaj z parkingów strzeżonych.

2. Unikaj miejsc odludnych, słabo oświetlonych.

3. Po dokładnym zamknięciu drzwi i okien w samochodzie, włącz alarm a kluczyki schowaj w wewnętrznych kieszeniach ubrania.

4. Sprawdź czy w samochodzie na widocznym miejscu nie leżą wartościowe rzeczy lub torby z zakupami.

5. Nie chowaj większej ilości gotówki w jednym miejscu – na zakupy weź tylko tyle pieniędzy, ile rzeczywiście potrzebujesz.

6. Nie trzymaj ważnych dokumentów oraz cennych przedmiotów w tylnych kieszeniach spodni,a torebkę trzymaj zawsze przed sobą.

7. Zachowaj czujność w miejscach gdzie panuje tłok, zwracaj uwagę na osoby, które Cię popychają lub poszturchują,poinformuj ochronę sklepu lub policję o podejrzanie zachowujących się osobach.

8. Nie kupuj na bazarach i targowiskach alkoholu niewiadomego pochodzenia może być skażony.

W podróży:

1. Jadąc autobusem czy tramwajem bądź czujny -zwłaszcza przy wsiadaniu i wysiadaniu-, kieszonkowcy wykorzystują panujący tłok lub stwarzają jego pozory.

2. Jadąc pociągiem nie przyjmuj od współpasażerów żadnych poczęstunków, mogą zawierać środki usypiające, po spożyciu których stracisz kontrolę nad swoim bagażem.

3. Staraj się nie podróżować samotnie, unikaj pustych przedziałów, opuszczając przedział w pociągu, ani na chwilę nie pozostawiaj bagażu bez opieki.

4. Korzystając z własnego środka transportu, sprawdź przed wyjazdem jego stan techniczny, sprawne wycieraczki i światła zapewnią dobrą widoczność!

5. Obserwuj warunki w jakich się poruszasz, dopasowując styl jazdy do zmian atmosferycznych,

6. Odpowiednio wcześnie sygnalizuj planowane manewry.

7. Utrzymuj bezpieczną odległość od pojazdów jadących przed nami.

8. Nie spiesz się, nadmierna prędkość jest najczęstsza przyczyną tragicznych wypadków.

9. Bezwzględnie zapinaj pasy bezpieczeństwa, to samo dotyczy wszystkich jadących z Tobą osób, z prawami fizyki nie wygramy.

10. Za kierownicę siadaj trzeźwi i wypoczęty ,nigdy nie kieruj pod wpływem alkoholu. Jeśli ktoś z Twojego otoczenia chce jechać pod wlewem alkoholu- zabezpiecz jego kluczyki i nie pozwól mu na narażenie swojego i innych życia!!!

11. Im lepiej czujesz się następnego dnia po suto zakrapianej imprezie tym większe stężenie alkoholu posiadasz w organizmie.

12. Rób częste przystanki w miejscach do tego przeznaczonych, unikaj odludnych parkingów i poboczy dróg.

13. Korzystaj z parkingów przy restauracjach, barach, motelach, przy stacjach benzynowych oraz z dobrze oświetlonych parkingów miejskich.

14. Po wyjściu z samochodu pamiętaj aby zabezpieczyć auto przed kradzieżą i zabierz z niego wartościowe przedmioty!