Czy ceny OC przestały rosnąć w 2018 roku?

889

Kierowcy mogą odetchnąć z ulgą – eksperci nie wróżą kolejnych tak znaczących podwyżek obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego. Chociaż na pewno nie można oczekiwać powrotu do niskich cen, dalsze – aż tak drastyczne – wzrosty kosztów polisy OC nie są przewidywane. Sprawdź, ile teraz trzeba zapłacić za ubezpieczenie.

Zeszłoroczne podwyżki obowiązkowej polisy komunikacyjnej były efektem sugestii Komisji Nadzoru Finansowego (KNF), która interweniowała z powodu dużych strat odnotowywanych na rynku ubezpieczeniowym. Firmy zostały zobligowane do wyrównania cen ubezpieczeń – tak, aby nie ubezpieczać pojazdów „po kosztach”. Ponadto wprowadzenie podwyżek miało na celu ujednolicenie standardów w zakresie polisy OC i AC. Chociaż koszt obowiązkowego ubezpieczenia jest wysoki, bardzo tanie OC w porównywarce Rankomat jest dostępne.

Aktualna kondycja na rynku ubezpieczeniowym dużo lepsza?

Sytuacja finansowa panująca na rynku ubezpieczeń komunikacyjnych jest obecnie dużo lepsza. Szacuje się, że już w pierwszej połowie 2017 roku firmy odnotowały wpływy w wysokości 510 mld zł ze składek – to aż 1,5 mld zł więcej niż w latach poprzednich.

Tak dobre wyniki finansowe, choć są optymistyczne dla towarzystw ubezpieczeniowych, niekoniecznie zwiastują zniżki. Kierowcy nie powinni mieć nadziei na powrót do cen sprzed kilku lat – taka sytuacja w co najmniej kilku najbliższych latach nie będzie mieć miejsca. Można natomiast obserwować jedynie stabilizację cen. Aktualnie utrzymują się one na poziomie ok. 1000 zł za ubezpieczenie OC.

Na tanią polisę OC nadal jest szansa?

Choć informacje docierające od ekspertów nie są do końca optymistyczne dla kierowców, nie trzeba tracić nadziei na atrakcyjne cenowo ubezpieczenie OC. Każdy ma szansę płacić mniej za obowiązkową polisę.

Najtańsze OC dla młodych kierowców może być nawet o 50% niższe w porównaniu ze standardową składką. Podobnie jak w przypadku innych grup kierowców. Wystarczy, że – zamiast decydować się na przypadkową ofertę – porównasz dostępne propozycje przygotowane przez towarzystwa ubezpieczeniowe. Skorzystaj więc ze sprawdzonego i rzetelnego serwisu porównywarkowego, aby otrzymać zestawienie cenowe ofert ubezpieczenia dla Ciebie – zgodnie z ryzykiem ubezpieczeniowym.

Pamiętaj! Wybierając najtańsze OC nic nie tracisz – zakres ochrony oraz sumy gwarancyjne są niezależne od wysokości składki. Dlatego nie warto przepłacać.