Co warto wiedzieć o aparatach ortodontycznych?

1072

W sytuacji, gdy lekarz ortodonta zaleci noszenie aparatu korygującego, na pewno też dobierze odpowiedni jego rodzaj. W tej kwestii nie należy upierać się, że noszenie stałego aparatu będzie niewygodne czy niezbyt komfortowe, bo tylko dzięki niemu uda się uzyskać prawidłowy zgryz i uśmiech jak z reklamy. Co ważne aparaty mogą być noszone przez osoby w każdym wieku, nie tylko przez dzieci. Osoby dorosłe, które mają problem z krzywym uzębieniem, również powinny zgłosić się na leczenie.

Aparat ortodontyczny nie jest powodem do wstydu!

Niestety wiele osób zwłaszcza dorosłych uważa noszenie aparatu na zęby jako powód do wstydu, dlatego leczenie w tym kierunku nie jest podejmowane. Obecnie w gabinetach ortodontycznych specjaliści dobierają rozwiązania dopasowane do potrzeb pacjenta i nieważne czy będzie to ortodonta w Szczecinie, czy innym mieście, na pewno dobierze aparat, który pozwoli uzyskać piękny uśmiech, a jednocześnie nie będzie powodował żadnego dyskomfortu. By pozbyć się uprzedzeń, warto umówić się na wizytę, podczas której lekarz rozwieje wszystkie wątpliwości.

Zalety niewidocznych aparatów ortodontycznych

W zależności od wady uzębienia lekarz może zlecić noszenie aparatu tzw. „niewidocznego”, który jest przeźroczysty, a co ważne nie jest zakładany na stałe. Daje on doskonałe efekty, jeśli oczywiście jest systematycznie noszony. To jest bardzo ważne, jeśli liczy się na szybkie efekty. Taki rodzaj aparatu należy nosić przez około pół roku, pamiętając, by regularnie zgłaszać się na wizyty kontrolne, podczas których będą wymieniane nakładki. Niewidoczny aparat na pewno nie wpłynie na komfort życia, a tym bardziej nie będzie powodem do wstydu.

Aparat dla dzieci- który będzie najlepszy?

W przypadku dzieci najlepszym aparatem ortodontycznym okaże się ruchomy, który bez trudu w razie konieczności można ściągnąć. Oczywiście dobór aparatu w przypadku dzieci uzależniony jest od ich wieku, bo najlepsze efekty ruchomy aparat daje w przypadku dzieci, które nie mają jeszcze stałego uzębienia. Tutaj też liczy się systematyczność, choć dzieci nie zawsze chętnie zakładają aparat, a powinny nosić go kilka godzin w ciągu dnia bądź zakładać na noc.

Noszenie aparatu – czy to boli?

Aparaty ortodontyczne są jedynym skutecznym rozwiązaniem, by pozbyć się krzywych zębów. Ich noszenie nie powinno powodować dyskomfortu, choć początkowo zapewne nie będzie to miłe uczucie. Nie powinny również powodować bólu, choć wielu pacjentów może odczuwać dolegliwości związane z samym założeniem aparatu, lecz trwają zazwyczaj kilka dni. W tym czasie nie należy jednak ściągać aparatu, lecz sięgnąć po łagodny lek przeciwbólowy. Jeśli dolegliwości nie ustąpią, wtedy warto odwiedzić ortodontę ponownie, by sprawdził, czy aparat znajduje się na właściwym miejscu.

Aparat ortodontyczny- jakie są koszty leczenia?

Koszty leczenia ortodontycznego uzależnione są od rodzaju aparatu, jaki zostanie dobrany, od tego ile będzie trwało leczenie, gdzie jest prowadzone itp. Bez konsultacji z lekarzem nie można z góry określić ceny (jest to jednak kwota rzędu kilku tysięcy złotych).