Zawody o miano najlepszego plutonu w szkoleniu bojowym

578

W trakcie szkolenie poligonowego w OSPWL Wędrzyn zostały zorganizowane zawody o wyłonienie najlepszego plutonu w szkoleniu bojowym na szczeblu 25 Brygady Kawalerii Powietrznej.

Głównym celem zawodów była ocena zdolności bojowych pododdziałów szturmowych do działań taktycznych oraz wybranie najlepszego plutonu szturmowego.

W zawodach wystartowały po dwa plutony z 1 i 7 batalionu kawalerii powietrznej. Reprezentanci w czasie zawodów występowali z wyposażeniem określonym w regulaminie zawodów adekwatnym do danej konkurencji.

Zawodnicy pod okiem komisji sędziowskiej przez dwa dniu rywalizowali ze sobą podczas siedmiu konkurencji zorganizowanych w pętlę taktyczną. Żołnierze m.in. mieli za zadanie: zorganizować doraźną obronę i osłonę budynku oraz punktu amunicyjnego przy wykorzystaniu zasłony dymnej, pokonać przeszkodę inżynieryjnej i wykonanie niszczenia belki przy użyciu ćwiczebnych materiałów wybuchowych, ewakuować uszkodzony pojazd  oraz wykonać zadania taktyczne w terenie skażonym.

W drugim dniu zawodów musieli wykonać trzykilometrowy bieg całością plutonu, a następnie wykonać strzelanie na celność i skupienie.

Kawalerzyści w trakcie realizacji zadań taktycznych działali pod ciągłym pozorowanym ostrzałem grupy pozorującej przeciwnika.

Walka była bardzo zacięta. Ostatecznie po dwóch dniach zmagań pierwsze miejsce zajął pluton z 7.bkpow pod dowództwem ppor. Przemysława Diakowskiego. Drugie miejsce wywalczyli szturmani z 1.bkpow  dowodzeniu przez ppor. Michała Mazura. Natomiast trzecie miejsce zajęli również kawalerzyści z 1. bkpow dowodzeni przez ppor. Piotra Klicha.

Zwycięscy będą reprezentować Brygadę na zawodach pododdziałów wojsk pancernych i zmechanizowanych oraz aeromobilnych i zmotoryzowanych w szkoleniu bojowym na szczeblu Wojsk Lądowych.

Zdjęcia: mjr Zbigniew Kowalski