Dni otwarte Komisariatu Policji w Rokicinach i debata o bezpieczeństwie

947

22 maja 2018 roku policjanci Komisariatu Policji w Rokicinach zorganizowali Dni Otwarte. Uczestnicy mogli poznać z bliska pracę funkcjonariuszy, obejrzeć sprzęt policyjny, a także przypomnieć sobie podstawowe zasady bezpieczeństwa. Uzupełnieniem była debata nt. bezpieczeństwa, która odbyła się w Gminnym Ośrodku Kultury w Rokicinach.

Mundurowi z Rokicin otworzyli swój komisariat dla mieszkańców gminy i uczniów z Zespołu Szkół w Popielawach. Zaprezentowali radiowozy, sprzęt pomiaru prędkości, urządzenia sprawdzające stan trzeźwości, systemy informatyczne policji. Każdy z funkcjonariuszy omówił działania i zadania poszczególnych pionów. Można było od podszewki poznać pracę policjantów pionu prewencji, dzielnicowych, policjantów służby kryminalnej w tym dochodzeniowo-śledczej oraz pracę technika kryminalistyki. Uczestnicy dodatkowo mogli skorzystać z warsztatów pierwszej pomocy, którą przeprowadzili dla nich strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Łaznowie.

Kolejnym etapem była debata społeczna na temat bezpieczeństwa, która odbyła się w GOK Rokiciny. Uczestnikami debaty oprócz mieszkańców i uczniów z Popielaw byli Wójt Gminy Rokiciny Pan Jerzy Rebzda, Przewodniczący Rady Gminy Rokiciny Pan Piotr Kudlik, Przedstawiciele KRUS Pan Szczepan Goska oraz Pani Anna Gawarzyńska, Kurator zawodowy Pani Emilia Kałuzińska, Dyrektor GOK Rokiciny Pani Paulina Dudek przedstawiciele dyrekcji i pedagog ze ZS w Popielawach, Komendant Komisariatu Policji w Rokicinach podinsp. Zbigniew Warczyk i Zca asp.sztab. Mariusz Waszczykowski oraz Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Tomaszowie Maz. mł.insp. Wojciech Tatar.

Dzielnicowi KP Rokiciny: asp.sztab. Tomasz Matysiak oraz asp. sztab. Tomasz Wira przybliżyli i omówili tematykę III filarów bezpieczeństwa tj. Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa, Aplikacji Moja Komenda oraz Dzielnicowy bliżej nas. Kolejno Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Tomaszowie Mazowieckim mł.insp. Wojciech Tatar podkreślił rolę policji w realizacji przez nich zadań m.in. z zakresu bezpieczeństwa dzieci i młodzieży na terenie naszego powiatu. Przedstawiciele KRUS z naszego teren Pan Szczepan Goska oraz Pani Anna Gawarzyńska przedstawili podstawowe zasady bezpieczeństwa podczas wykonywanych prac rolniczych, przede wszystkim przez osoby nieletnie. Przeprowadzili quiz z zakresu wiedzy o bezpieczeństwie, a laureatów obdarowali cennymi nagrodami. Kolejno st.sierż. Marta Mysur koordynator ds profilaktyki społecznej przedstawiła najczęstsze zagrożenia dotykające dzieci i młodzież oraz działania profilaktyczne jakie realizują funkcjonariusze, aby im zapobiegać. Podkreśliła wagę stróżów prawa w dzisiejszych czasach oraz omówiła elementy pracy policji w różnych pionach. Naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego KPP w Tomaszowie Maz podinsp. Rafał Goszczyński, który omówił zagadnienie bezpiecznego poruszania się po drodze przez niechronionych uczestników ruchu. Na koniec głos zabrała Pani Emilia Kałuzińska – kurator zawodowy, która opowiedziała o odpowiedzialności prawnej nieletnich za czyny karalne. Wszyscy zadawali wiele ciekawych pytań. Obecni goście jednoznacznie stwierdzili, że dowiedzieli się ciekawostek o których wcześniej nie mieli pojęcia.

Źródło: KPP