IV Ogólnopolska Noc Bibliotek 2018 „Rzeczpospoczyta”

589

IV wydanie ogólnopolskiej akcji Noc Bibliotek odbędzie się 9 czerwca 2018 r od godziny 18:00 do 21:00 w Oddziale Miejskiej Biblioteki Publicznej przy Pl. T. Kościuszki 18. Jest to akcja promująca czytanie i biblioteki jako najbardziej otwarte i dostępne instytucje kultury, z ofertą dla osób w każdym wieku, z których zasobów warto korzystać. Głównym organizatorem tej wieczorno-nocnej imprezy jest Centrum Edukacji Obywatelskiej.

W akcji biorą  udział biblioteki publiczne, szkolne, pedagogiczne, wyższych uczelni, przedszkolne, parafialne, klasztorne, muzealne, szpitalne, więzienne, instytutów naukowych, a także wszelkie inne miejsca, w których można skorzystać z księgozbioru i poczytać na miejscu lub pożyczyć do domy książki. Od najstarszych książnic, po szafy z książkami w remizach strażackich.

Tegoroczne hasło Nocy Bibliotek to: „Rzeczpospoczyta” w wyjątkowym roku 100 lat niepodległości Polski. Tomaszowscy bibliotekarze wraz z wolontariuszami i sponsorami przygotowali liczne atrakcje, m.in.:

Dzieci wraz z Panią Ilona Byster z przedszkola nr 20  w Tomaszewie Mazowieckim zaprezentują program artystyczny pt.  ”Przedszkolaki bajki czytają i dzieciom opowiadają”. Dzieci przedstawią wiersze, piosenki tematyczne oraz układ taneczny.

Aleksandra Balińska uczennica Szkoły Podstawowej  nr 2 im. Królowej Jadwigi w Sulejowie- Podklasztorzu  wykona mini – koncert zatytułowany „Wolność”.

Zatańczy Gracjan Woch uczeń Szkoły Podstawowej nr 2 im. Królowej Jadwigi w Sulejowie – Podklasztorzu, finalista programu „Mali Giganci”

Dla dorosłych i młodzieży odbędzie się spektakl poetycko-muzyczny pt. „Wolni Niepodlegli” w wykonaniu Grupy Poetycko – Muzycznej „Na Trzeźwo” ze Stowarzyszenia Abstynenckiego „Azyl” w reżyserii Janusza Dziubałtowskiego

Na uczestników Nocy Bibliotek czekać będzie słodki poczęstunek.

Nie zabraknie gier i zabaw oraz zajęć plastycznych.

Pani Ewa Dziubałtowska przeniesie najmłodszych czytelników do „Krainy książek”oraz poprowadzi zajęcia promujące czytelnictwo wśród najmłodszych dzieci. Podczas Nocy bibliotek będzie można obejrzeć wystawę prac plastycznych wykonanych przez uczniów z tomaszowskich szkół podstawowych pn. „Z historią w tle – symbole narodowe Polski”. Natomiast Klub Miłośników Fantastyki „Elysium” zabierze uczestników spotkania w podróż do świata gier planszowych. O godz. 20:00 zostanie wyświetlony polski film familijny, pt. „Tarapaty” w reż. Marty Karwowskiej. Na film zapraszamy do sali wystaw.

Do udziału w Nocy Bibliotek zapraszamy wszystkich chętnych: osoby dorosłe, młodzież oraz dzieci wraz z opiekunami. Czekamy na amatorów aktywnego spędzania wolnego czasu, miłośników literatury, naszych czytelników, Tomaszowian i gości przebywających w tym czasie w naszym mieście. Wspólnie spędzimy miły sobotni wieczór z polską literaturą, sztuka i historią.