Czerwiec nie jest dobry na składanie wniosków o emeryturę.

654

Kończysz wiek emerytalny w czerwcu? Zastanów się kiedy złożyć wniosek o emeryturę i czy nie lepiej poczekać z tym do lipca. Dzięki temu emerytura może być wyższa, ale za to za czerwiec nie otrzymasz emerytury. Pomyśl co Ci się bardziej opłaca. Możesz przy tym sprawdzić prognozowana wysokość emerytury u doradcy emerytalnego.

Od tego kiedy zostanie złożony wniosek o emeryturę może zależeć jej wysokość. Wpływ na taką sytuację ma tzw. schemat waloryzacji składek zewidencjonowanych na koncie w ZUS. Jest on wyjątkowo niekorzystny dla osób, które wnioski o emeryturę składają w czerwcu. Dlatego warto zastanowić się przed złożeniem wniosku o emeryturę w czerwcu, czy nie poczekać z tym do lipca.

Pierwszego czerwca każdego roku dokonywana jest roczna waloryzacja składek zewidencjonowanych na koncie w ZUS. Jeżeli złożysz wniosek o emeryturę w czerwcu, Twoje składki roczne zostaną objęte tylko tą jedną waloryzacją. W każdym innym miesiącu oprócz waloryzacji rocznej dochodzą Ci jeszcze waloryzacje kwartalne. Jeśli poczekasz ze złożeniem wniosku do lipca, prócz waloryzacji rocznej dochodzi Ci jeszcze waloryzacja za jeden kwartał. Gdybyś złożył wniosek w kwietniu czy maju (pod warunkiem , że masz już ukończony powszechny wiek emerytalny), do waloryzacji rocznej dochodzą waloryzacje z czterech kwartałów. Pamiętaj jednak, że jeśli złożysz wniosek w lipcu, emerytura zostanie Ci przyznana od miesiąca złożenia wniosku, czyli lipca a nie czerwca. Tym samym jedna wypłata emerytury Ci „ucieka”. Co się bardziej opłaca? Na to pytanie każdy musi odpowiedzieć sobie sam. Dobrze jednak być przy tym świadomym sytuacji i wiedzieć co się traci i co zyskuje wybierając odpowiedni moment przejścia na emeryturę. Pomóc w uzyskaniu informacji może doradca emerytalny, który wyliczy Ci wysokość emerytury.

Można zadać sobie pytanie, czy jeśli kończę wiek emerytalny w czerwcu, ale złożyłem wniosek
o emeryturę w maju, uniknę niekorzystnych wpływów schematu waloryzacji dla urodzonych
w czerwcu? Odpowiedź brzmi – nie. ZUS nie może przyznać Ci prawa do emerytury od maja. Musi czekać, aż osiągniesz wiek emerytalny. Przyzna Ci więc emeryturę dopiero od czerwca, a wtedy
w grę wchodzi tylko roczna waloryzacja składek. Twoja emerytura może więc być niższa. Jeśli się pospieszyłeś i już złożyłeś wniosek, możesz go jeszcze wycofać. Masz taką możliwość do czasu uprawomocnienia się decyzji wydanej przez ZUS.

Możliwości wyboru terminu złożenia wniosku o emeryturę od powszechnego wieku emerytalnego nie mają osoby, które przechodzą z renty na emeryturę, czyli na tzw. emeryturę z urzędu i kończą wiek w czerwcu. Osoby te, wniosek o emeryturę od powszechnego wieku emerytalnego mogą złożyć tylko w trakcie miesiąca, w którym kończą wiek emerytalny, czyli w czerwcu. Osoby te, gdyby nawet chciały złożyć wniosek o emeryturę w lipcu, to nie mogą tego zrobić, gdyż z mocy prawa
w czerwcu i tak będą już emerytami.

Monika Kiełczyńska

Regionalny rzecznik prasowy ZUS woj. łódzkiego