Jak wybrać hydrolat najlepszy dla swojej skóry?

718

Hydrolat określany jest również mianem wody aromatycznej lub wody kwiatowej i nie jest to nic innego jak destylat. Powstaje on w wyniku przeprowadzania procesu destylacji świeżych roślin z parą wodną. Wody kwiatowe są zatem produktem ubocznym, który powstaje podczas produkowania olejków eterycznych. Olejek jest uzyskiwany z całych roślin lub ich części, które są poddawane destylacji. Cząsteczki, które nie są rozpuszczalne w wodzie tworzą olejek, a pozostała woda razem z cennymi składnikami daje hydrolat.

Reasumując – zarówno olejki eteryczne jak i hydrolaty są roślinnymi esencjami, jednak hydrolat jest zdecydowanie bardziej rozcieńczony i ma dużo bardziej delikatny zapach. Swoje zastosowanie znajdują jako mgiełki czy toniki, które są aplikowane bezpośrednio na skórę lub też mogą być one dodawane do innych kosmetyków.

Hydrolaty posiadają pH obojętne lub też lekko kwaśne i waha się ono między 3 a 7. Mogą być bezbarwne lub o delikatnym zabarwieniu i jest to zależne od tego, z jakiej rośliny został wykonany. Posiadają doskonałe właściwości odżywcze, odświeżające oraz pielęgnacyjne. Świetnie nadają się do codziennego użytku, jednak bardzo istotne jest, aby wybrać taki rodzaj hydrolatu, który w sposób idealny wpisze się w potrzeby naszej skóry.

W celu wybrania najlepszego hydrolatu dla naszej skóry konieczne jest określenie rodzaju cery. Wykonanie tej podstawowej czynności pozwoli nam dokonać najlepszych wyborów w zakupie kosmetyków. Wśród rodzajów cery wyróżniamy cerę normalną, suchą, tłustą oraz mieszaną. Dodatkowo wśród nich wyróżnia się cery o typach: naczynkowym, trądzikowym, dojrzałym i wrażliwym. Poniżej prezentujemy zestawienie hydrolatów w oparciu o podział cery na jej rodzaje i typy.

Podział hydrolatów ze względu na rodzaj cery

  • Hydrolaty do cery normalnej: lawendowy, różany, z kwiatów gorzkiej pomarańczy (neroli).
  • Hydrolaty do cery suchej: lawendowy, różany, z kwiatów gorzkiej pomarańczy (neroli), z czystka, szałwiowy.
  • Hydrolaty do cery tłustej: lawendowy, z czystka, bławatkowy, rumiankowy, z liści czarnej porzeczki.
  • Hydrolaty do cery mieszanej: lawendowy, z kwiatów gorzkiej pomarańczy (neroli), rumiankowy, szałwiowy, miętowy.

Podział hydrolatów w oparciu o typ cery

  • Hydrolaty do cery naczynkowej: różany, z kwiatów gorzkiej pomarańczy (neroli), rumiankowy, z kwiatów lipy, z oczaru wirginijskiego.
  • Hydrolaty do cery trądzikowej: lawendowy, różany, z kwiatów gorzkiej pomarańczy (neroli), z czystka, rumiankowy, szałwiowy, miętowy, z oczaru wirginijskiego.
  • Hydrolaty do cery dojrzałej: lawendowy, różany, z kwiatów gorzkiej pomarańczy (neroli), z kocanki, z oczaru wirginijskiego.
  • Hydrolaty do cery wrażliwej: lawendowy, różany, z kwiatów gorzkiej pomarańczy (neroli), z kocanki, z kwiatów lipy.

Hydrolat, który zostanie dobrany w sposób odpowiedni do rodzaju i typu cery, w sposób znaczący wpłynie na poprawę wyglądu skóry. Jeśli nie jesteśmy do końca pewni jaki rodzaj cery mamy – warto wybrać taki hydrolat, który jest zalecany do używania zarówno w jednym jak i drugim przypadku.

Najpopularniejsze hydrolaty oraz ich właściwości

Hydrolat lawendowy – jego głównym składnikiem jest olejek eteryczny, fitosterole, sole mineralne oraz garbniki. Ze względu na bogaty skład posiada działanie zarówno przeciwbakteryjne jak i przeciwgrzybowe. Zawarty w dużych ilościach linalol wzbogaca go o właściwości antyoksydacyjne, które wspomagają ochronę przed wolnymi rodnikami. Dzięki zewnętrznemu stosowaniu hydrolatu lawendowego ukrwienie skóry poprawia się, a cera staje się gładsza i elastyczna oraz nabiera zdrowego połysku.

Hydrolat z oczaru – jest to produkt powstający w wyniku destylacji liści, kwiatów bądź kory drzewa oczaru wirginijskiego z parą wodną. Doskonale nadaje się jako środek odświeżający i nawilżający dla skóry tłustej i wrażliwej. Wykazuje działanie przeciwzapalne, ściąga pory oraz tonizuje. Stosowany jest przede wszystkim w preparatach do skóry podrażnionej (opalanie, golenie, depilacja), a ponadto wykorzystywany jest w pielęgnacji cery naczyniowej ze względu na jego właściwości obkurczające naczynka krwionośne.

Hydrolat różany – powstaje w procesie destylacji płatków róży. Obecność antocyjanów, kwasu galusowego, soli mineralnych i witamin sprawia, że wykazuje on właściwości antyoksydacyjne, wzmacnia naczynia krwionośne oraz oczyszcza, wygładza i napina skórę. Może być stosowany w postaci samodzielnego toniku, jak również jako zastępnik fazy wodnej w emulsjach.

Hydrolat z gorzkiej pomarańczy/ neroli – otrzymuje się go podczas procesu destylacji świeżych kwiatów gorzkiej pomarańczy. Obok wody różanej, woda pomarańczowa jest jedną z najcenniejszych wód pośród kosmetyków naturalnych. W skład hydrolatu wchodzą limonen, linalol, octan linalolu, neroli i geraniol, które nadają mu właściwości antyseptyczne, tonizujące i odświeżające. Wodę pomarańczową można dodawać do maseczek i kremów, gdyż oczyszcza pory, działa ściągająco, rozjaśnia cerę.

Hydrolaty stają się coraz bardziej popularną formą kosmetyków, duży wpływ ma na to ich szeroka dostępność na rynku kosmetycznym oraz przystępna cena. Istotny jest również fakt, że jest to produkt naturalny oraz bezpieczny dla naszej skóry.