Światowy Dzień Turystyki w Skansenie!

541

W dniach 28–30 września odbędą się na ziemi tomaszowskiej wojewódzkie obchody Światowego Dnia Turystyki. W trakcie trzydniowych wydarzeń nie może oczywiście zabraknąć „Tomaszowskiej Okrąglicy” oraz innych atrakcji naszego miasta.

Skansen Rzeki Pilicy (filia MCK) w Tomaszowie Maz. zaprasza codziennie w godz. 10 – 18 do zwiedzania wszystkich obiektów oraz wystaw. Atrakcyjną nowością jest wystawa czasowa o Korpusie Ochrony Pogranicza oraz nowo otwarta wartownia z prezydenckiej Spały.

Wystawa opowiada historię Korpusu Ochrony Pogranicza od jego powstania w roku 1924 do kampanii wrześniowej 1939 roku. Wzbogacona została blisko 170 zdjęciami archiwalnymi, niejednokrotnie unikatowymi, pochodzącymi z rozproszonych archiwów prywatnych i udostępnianych publicznie po raz pierwszy.

Wystawie o KOP towarzyszy ekspozycja składająca się z kilkudziesięciu okazów tzw. sztuki okopowej, będących wyrazem zarówno uczuć religijnych jak i patriotycznych żołnierzy Wielkiej Wojny. Żołnierze walczący 100 lat temu o Niepodległą, wyrażali swoje uczucia m.in. umieszczając patriotyczne symbole i słowa na rozmaitych przedmiotach wykonanych z elementów uzbrojenia i wyposażenia wojskowego jak np. wazonach czy popielniczkach z łusek naboi artyleryjskich. Prezentowane są również krzyże i inne symbole religijne wykonane z elementów uzbrojenia żołnierskiego.

Niezwykle ciekawa jest również aranżacja ostatnio otwartego historycznego budynku, pełniącego przed II wojną światową rolę wartowni w Spale. Związany jest on z czasami, kiedy miejscowość ta pełniła funkcję rezydencji prezydentów II RP.

To już kolejny obiekt, który został w ciągu ostatnich lat udostępniony dla gości Skansenu. Aranżacja wartowni nawiązuję do dwudziestolecia międzywojennego, a szczególne zainteresowanie zwiedzających wzbudza piękna kasa pancerna z XIX w. i maszyna do pisania firmy „Adler”. Duże wrażenie robi również „wartownik” w mundurze żołnierza polskiego z dwudziestolecia międzywojennego.

W niedzielę 30 września na zakończenie Światowego Dnia Turystyki, w Skansenie dodatkową atrakcją będą stoiska z pracami artystów – rękodzielników ze Stowarzyszenia Amatorów Plastyków z Tomaszowa Maz. Będzie można przy okazji spróbować swoich sił przy rzeźbieniu czy robieniu kwiatów z krepiny. Jest również możliwość nabycia prac artystów w atrakcyjnych cenach.

Szczególnie do najmłodszych (chociaż nie tylko) skierowane będą tego dnia warsztaty etnograficzne pn. „Od ziarenka do bochenka”. Warsztaty te, to kolejna nowość, która pojawiła się w ofercie Skansenu od wiosny tego roku, wzbudzając ogromne zainteresowanie gości. W najbliższą niedzielę warsztaty skupią się na części praktycznej, która będzie miała miejsce przy ognisku, gdzie każdy zainteresowany będzie miał możliwość własnoręcznego wyrobu ciasta i uformowania z niego podpłomyka, który następnie zostanie upieczony i przekazany swemu twórcy.

Wstęp do Skansenu jest gratisowy dla posiadaczy „paszportów wojewódzkich obchodów światowego dnia turystyki na ziemi tomaszowskiej”.

SERDECZNIE ZAPRASZAMY!

Szczegółowy program obchodów Światowego Dnia Turystyki na ziemi tomaszowskiej w dniach 28 – 30 września 2018 r. 

Źródło: Skansen Rzeki Pilicy filia MCK