Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

573

Autor: SP Nr 12 im. Jana Pawła

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania został ustanowiony z inicjatywy Polskiej Izby Książki w 2001 roku. Data 29 września odnosi się do urodzin Janiny Porazińskiej, autorki książek dla dzieci i młodzieży. Święto ma na celu promocję książek i głośnego czytania. Nawet Albert Einstein powiedział: „Jeżeli chcesz, aby Twoje dzieci były inteligentne, czytaj im bajki. Jeżeli chcesz, aby były bardziej inteligentne, czytaj im więcej bajek”.

W naszej szkole obchodziliśmy to święto 28 września. Głośno czytaliśmy ulubione i ciekawe książki. W klasach I – III czytał nauczyciel lub uczeń. W klasie 2d uczniowie poznając baśń H. Ch. Andersena „Brzydkie kaczątko”, wykonywali ćwiczenia w grupach, z wykorzystaniem tablicy interaktywnej, a także pracę plastyczną.

Świętowały również przedszkolaki z Tęczowej Akademii i uczniowie przebywający w świetlicy szkolnej. Dziewczęta z koła czytelniczego, pod kierunkiem pani Jolanty Fałek, przebrane za postacie z bajek, przeczytały im opowiadanie o „Upartej Lusi”. Dzieci dowiedziały się, że trzeba jeść warzywa oraz, że nie warto się „upierać”.

II