Policyjna Akademia Bezpieczeństwa – eliminacje powiatowe

359

Autor: KPP Tomaszów Mazowiecki

W Szkole Podstawowej nr 13 w Tomaszowie Maz. odbyła się kolejna, już 13 Edycja Powiatowych Eliminacji do Policyjnej Akademii Bezpieczeństwa. O wejście do eliminacji wojewódzkich walczyło dwadzieścia dwuosobowych drużyn. Najlepsi, będą reprezentowali Nasz powiat w finale przypadającym na 16 listopada br.

We wtorek 06 listopada w Szkole Podstawowej nr 13 przy ul. Niemcewicza odbyła się trzynasta edycja Policyjnej Akademii Bezpieczeństwa. W zawodach, pod Patronatem Starosty Tomaszowskiego, rywalizowało 20 dwuosobowych drużyn (dziewczynka i chłopiec ) uczniów klas drugich szkół podstawowych. Do zawodów przystąpiły drużyny z Brzustowa, Luboczy, Lubochni, Rzeczycy, Sadykierza, Budziszewic, Rokicin, Komorowa, Glinnika, Wiaderna, Łaznowa, Lipia, Ujazdu oraz SP 6, SP 1, SP 10, SP 8, SP 13, SP 7, SP 14 z Tomaszowa Mazowieckiego. Reprezentacje szkół zostały wcześniej wyłonione w eliminacjach wewnątrzszkolnych.

Konkurs rozpoczęto rywalizacją sportową. Dzieci miały do pokonania tor przeszkód, podobny do tego na jakim rywalizują kandydaci do służby w policji. Test sprawnościowy składał się z ośmiu elementów, które drugoklasiści musieli pokonać w możliwie najkrótszym czasie. Test zaczął się od biegu slalomem, potem był przewrót w przód, przenoszenie piłki lekarskiej, bieg po przeszkodach, a następnie rzucanie piłkami do koszykówki, pięć brzuszków, skok przez skrzynię i na koniec wymagającego toru, pięć rund biegu na odcinku 5 metrów.

Kolejnym etapem konkursu był test z wiedzy o bezpieczeństwie, złożony z 15 pytań, rozwiązywany drużynowo. Zagadnienia poruszone w tej części rywalizacji dotyczyły znajomości podstawowych przepisów ruchu drogowego i bezpiecznego zachowania w codziennych sytuacjach życiowych np. przy spotkaniu z nieznajomym.

Uzyskane na torze przeszkód czasy zawodników każdej drużyny sumowano i po doliczeniu do nich punktów z testu wiedzy stworzono klasyfikację ogólną. Warto zaznaczyć, że poziom wiedzy i umiejętności zawodników był bardzo wyrównany, wszystkie drużyny osiągnęły bardzo dobre wyniki, a różnice punktowe były minimalne.

Organizatorzy a jednocześnie członkowie komisji jakimi byli policjanci z Zespół ds. Nieletnich i Patologii tomaszowskiej komendy, podsumowali i ogłosili ostateczne wyniki powiatowych eliminacji PAB.

Najlepsi byli :

Miejsce I :  Maja Olejnik i Bartłomiej Bernat ze Szkoły Podstawowej w Rzeczycy

Miejsce II : Michalina Goworek i Szymon Skuza ze Szkoły Podstawowej nr 6 w Tomaszowie Maz.

Miejsce III : Nina Łagowska – Świstak i Dawid Szczepaniak ze Szkoły Podstawowej nr 1w Tomaszowie Maz.

Zwycięzcy reprezentować będą nasz powiat na finale wojewódzkim, który odbędzie się 16 listopada w Łodzi.

Zwycięska para otrzymała fantastyczne hulajnogi, laureaci drugiego miejsca – deskorolki, a zdobywcy trzeciego miejsca – ochraniacze rowerowe których fundatorem było Starostwo Powiatowe w Tomaszowie Mazowieckim.

Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali klocki, bidony oraz elementy odblaskowe ufundowane przy współpracy Starostwa Powiatowego w Tomaszowie Maz, Urządu Miasta w Tomaszowie Maz., Urzędu Gminy w Lubochni, oraz Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Piotrkowie Trybunalskim.

W przerwie między etapami konkursu dzieci mogły zdobyć dodatkową widzę z zakresu bezpieczeństwa. Pani Anna Gawarzyńska i Remigiusz Bigos z KRUS oddział Tomaszów Maz. omówili z dziećmi zasady bezpieczeństwa w gospodarstwie rolnym i domowym. Ta atrakcja cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem wśród uczestników, którzy za udział w pogadance zostali nagrodzeni przez pracowników KRUS dodatkowymi upominkami.

Wszystkim uczestnikom Policyjnej Akademii Bezpieczeństwa serdecznie gratulujemy osiągniętych wyników, a laureatom życzymy powodzenia i wygranej w eliminacjach wojewódzkich PAB.