Bezpieczne kupno samochodu – na co zwrócić uwagę?

732

Nadszedł czas, aby wymienić samochód na nowy lub po raz pierwszy stać się właścicielem czterech kółek. Co jest szczególnie ważne gdy przygotowujesz się do zakupu auta? Co zrobić, aby transakcja przebiegła szybko i bezpiecznie? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz poniżej.

Zaplanuj budżet

Podstawą udanego i bezpiecznego zakupu jest przeznaczenie na niego odpowiedniej ilości pieniędzy. Z pewnością nie chcesz przepłacić, ani zaskoczyć się ukrytymi kosztami. Zaplanowaną i odłożoną kwotę pieniędzy podziel na dwie części: jedną przeznaczoną na zakup oraz drugą, którą opłacisz pierwszy serwis. Jeżeli kupujesz auto liczące powyżej 5 lat zabezpiecz około 10 procent kwoty na „pakiet startowy”. Podstawą jest wymiana oleju w silniku i napędu rozrządu. Jeżeli auto jest młodsze, naprawy te mogą nie być konieczne. Natomiast w przypadku samochodów klasy premium lub unikatowych egzemplarzy przygotuj się na większy wydatek, nawet rzędu 20-30 procent odłożonej sumy. Pamiętaj, że oprócz kosztu auta i niezbędnych napraw musisz także opłacić jego ubezpieczenie.

Sprawdź wszystko co można sprawdzić

Gdy już przebrniesz przez etap przeszukiwania ogłoszeń i wybierzesz auto do kupna sprawdź dokładnie jego stan prawny i techniczny. Warto zweryfikować czy numer VIN, który znajdziesz na nadwoziu zgadza się we wszystkich dokumentach. Dodatkowo zapoznaj się ze wszystkimi wpisami w karcie pojazdu i dowodzie rejestracyjnym. Może okazać się, że auto jest postawione w zastaw, leasingowane lub obciążone kredytem. Kolejną istotną kwestią jest weryfikacja sprzedającego. Handlarz powinien posiadać dowód zakupu samochodu, czyli fakturę lub w przypadku wcześniejszej sprzedaży, umowę zawartą
z poprzednim właścicielem. Nie zaniedbuj także stanu technicznego. Lepiej upewnić się wcześniej, czy auto nie posiada ukrytych wad, niż po zakupie wydać kolejne tysiące na niezbędne naprawy, Nie martw się, nie musisz sam być ekspertem motoryzacyjnym. Możesz udać się Autoryzowanej Stacji Obsługi lub warsztatu specjalizującego się w danej marce. Osoby tam pracujące zazwyczaj są bezwzględne w stosunku do używanych aut, dlatego możesz mieć pewność, że nie kupisz kota w worku.

Jeżeli zdecydujesz się na zakup zapytaj sprzedawcę czy posiada własne ubezpieczenie. Coraz częściej handlarze wykupują polisę zabezpieczającą siebie i sprzedawane samochody od uszkodzeń powstałych podczas jazd próbnych lub transportu do miejsca zamieszkania kupującego. Warto zapoznać się ze szczegółami tutaj: https://www.insurancefactory.co.uk/motortrade-insurance.