Magia i czar Świąt Bożego Narodzenia

605

Autor: MBP Tomaszów Mazowiecki

Lekcja biblioteczna na temat tradycji Świąt Bożego Narodzenia połączona z zajęciami plastycznymi dla uczniów młodszych klas szkoły podstawowej.

Magiczny czas związany z nadejściem Bożego Narodzenia sprawia, że towarzyszy nam radość a czas wyczekiwania na święta chcemy jak najlepiej wykorzystać. Jednym z symboli Świat Bożego Narodzenia jest choinka, którą co roku ubieramy w domach.

11 grudnia uczniowie z klas 4 szkół Podstawowych nr 9 i 12 odwiedzili Oddział dla Dzieci i Młodzieży by posłuchać o historii świąt Bożego Narodzenia, tradycjach związanych z tymi świętami i poznać skąd wziął się zwyczaj ubierania choinki. Kiedyś ozdoby choinkowe miały swoje znaczenie a choinka była przyozdabiana jabłkami, orzechami, wypiekanymi domowymi piernikami. Ozdoby miały swoja symbolikę:

– Gwiazda Betlejemska, którą umieszczano na szczycie drzewka od ubiegłego wieku, miała pomagać w powrotach do domu z dalekich stron.

– Oświetlenie choinki – broniło dostępu złym mocom, a także miało odwrócić nieżyczliwe spojrzenia ludzi (zły urok). W chrześcijańskiej symbolice religijnej wskazywało natomiast na Chrystusa, który według tych wierzeń miał być światłem dla pogan.

– Jabłka zawieszane na gałązkach symbolizowały biblijny owoc, którym kuszeni byli przez Szatana Adam i Ewa. Później zastąpiono je małymi rajskimi jabłuszkami. Pierwotnie zapewnić miały zdrowie i urodę.

– Orzechy – zawijane w sreberka nieść miały dobrobyt i siłę.

– Papierowe łańcuchy przypominały o zniewoleniu grzechem, ale np. w okresach rozbiorów miały wymowę politycznych okowów. Zaś w ludowej tradycji niektórych regionów Polski uważano, że łańcuchy wzmacniają rodzinne więzi oraz chronią dom przed kłopotami.

Uczniowie tego dnia wykonywali ozdoby choinkowe; girlandy z szyszek, choinki z szyszek oraz wianki bożenarodzeniowe.

Na zakończenie wszyscy życzyliśmy sobie Wesołych Świąt.