Kosmetyki naturalne – działanie

791

Szeroka gama produktów w sklepach internetowych praktycznie zawsze przewiduje już obecność naturalnych kosmetyków. Ich zadaniem jest przywrócenie naszemu organizmowi odpowiednich proporcji, a także dostarczenie do niego tych substancji, których brakuje. Kosmetyki naturalne zawierają wyłącznie składniki pochodzenia organicznego. Chodzi tu
o czyste ekstrakty roślinne i mineralne, a obecność pochodnych ropy naftowej, sztucznych barwników i aromatów, drażniących konserwantów ograniczona jest w nich do niezbędnego minimum, a w przypadku wielu produktów zwyczajnie wyeliminowana. Dodatkowo kosmetyki tego typu nie zawierają substancji, które mogą być pozyskiwane tylko przy jednoczesnym zadawaniu bólu zwierzęciem lub wręcz zabijaniem ich. Dlatego też wiele tego typu produktów nazywa się ekologicznymi.

Oprócz etycznego składu i jego pozyskiwania kosmetyki naturalnie pobudzają
i wspomagają skórę w jej naturalnych funkcjach fizjologicznych, bez zakłócania naturalnego rytmu i procesów odnowy. Inaczej niż w przypadku tradycyjnych kosmetyków nie mamy tutaj efektów ubocznych ich stosowania. Ponieważ nie ma tam substancji uznawanych za chemiczne, to nie jesteśmy tu narażeni na podrażnienia oraz alergie. Nie wysuszają też skóry, a wręcz przeciwnie, odżywiają ją i łagodzą. Dlatego szczególne zalecane są dla osób, które mają cerę wrażliwą oraz niezwykle skłonną do podrażnień. Różnica w działaniu naturalnych kosmetyków a tradycyjnych polega głównie właśnie na skutkach ubocznych. Kiedy decydujemy się na stosowanie chemicznych kosmetyków, to najczęściej efekt uzyskujemy błyskawicznie, ale niestety jest on krótkotrwały. Skóra jest bowiem nie tyle regenerowana, co odbywa się tu pewien lifting. Kiedy przestajemy stosować dany krem czy balsam, to skóra bardzo szybko wraca do stanu początkowego lub wręcz ma się jeszcze gorzej. Kosmetyki naturalne działają inaczej. Ich zadaniem jest niesztuczne podniesienie walorów naszej cery, ale przywrócenie jej naturalnych funkcji oraz pobudzenie procesów samoregeneracyjnych. Choć efekty nie są widoczne tak szybko, jak w przypadku kosmetyków syntetycznych, to są one o wiele trwalsze. Dlatego stosowanie tego typu kosmetyków wymaga od nas niestety pewnej dozy cierpliwości, zrozumienia i przede wszystkim regularności. Choć zalety ich stosowania są bezsporne, a efekty dużo korzystniejsze niż w przypadku kosmetyków tworzonych na bazie chemicznych substancji, to jednak możemy je osiągnąć tylko w pewnej perspektywie czasowej i stosując je codziennie. To, co jednak jest uważane za ich wadę, paradoksalnie świadczy na korzyść tych produktów. Nasz organizm jest po prostu regenerowany w naturalnym dla siebie tempie, a nie sztucznie dopingowany, co zawsze wiążę się z kosztami, jakie zapłacimy, tracąc zdrowie.